tanik

İş mahkemesinde tanık dinletecek avukatlara tavsiyeler

Bildiğiniz üzere, “İşçi lehine yorum ilkesi”, iş hukukunun temel ilkelerindendir. Bu nedenle işçi duruşmaya 1-0 galip başlar. Hukuk sistemimiz bu ilkeyi, güçlünün (patron) karşısında güçsüzü (işçiyi) korumayı hedeflemiştir. Ancak bu durum uygulamada suistimallere sebebiyet de vermektedir. Örneğin iddia ettiği kadar fazla mesai yapmamış olan bir işçi, fazla mesai alacağı iddiasıyla dava açmakta ve tanık beyanlarına itibar edilerek işçi lehine hükümler tesis edilmektedir.

İşçinin dinleteceği iki tanık, işverenin dinleteceği 500 tanıktan çok daha etkilidir.

Özellikle işe giriş tarihi,fazla mesai, gerçek ücret ve sair işçilik alacaklarının ispatı için tanık deliline başvurulmaktadır. Yargıtay özellikle,  işçi ile aynı dönemde, aynı işyerinde çalışmış olan kişilerin, işçinin işe giriş ve çıkış tarihini, işçinin almakta olduğu ücreti, yapmakta olduğu işi ve mesaiyi daha iyi bileceklerini düşünerek bu kişilerin tanıklığına daha çok itibar etmektedir.

Bu nedenle tanık deliline dayanılması halinde, bu isimlerin, işçiyle aynı işyerinde çalışmış ve bu detayları bilebilecek kişilerden seçilmesinde fayda bulunmaktadır.

İşçiden tanık isimleri aldığınızda, işçilerin halen işyerinde çalışıp çalışmadığını özelikle sormanızda yarar var. Çünkü işçi tarafından verilecek tanıklardan, işveren yanında çalışmaya devam eden varsa, bu tanık, işverenle kötü olmamak adına tanıklık yapmak istemeyebilir. Duruşmaya gelse de, işini kaybetmemek adına işveren aleyhine beyanda bulunmaktan imtina edebilir.

Tanık listesinin sonradan değiştirilemeyeceğini düşündüğünüzde, 1-0 önde başladığınız davada böyle bir durum, davanın lehinize sonuçlanmasını ciddi anlamda zora sokabilir. Bu yüzden, yukarıda izah edildiği gibi, mümkün olduğunca halen işyerinde çalışan kişilerin tanık olarak gösterilmemesinde fayda bulunmaktadır.

Tanıklık yapacak kişilerin, işverene dava açmış olmaları, işverenle aralarında husumet bulunması, ilk bakışta tanık beyanlarının taraflı olabileceği ve itibar edilmemesi gerektiği izlenimi uyandırsa da,  işçinin, hali hazırda çalışan işçilerden tanık dinletme ihtimali pek bulunmadığından, aynı işyerinde çalışmış ve işçilik alacaklarını eksik almış veya hiç alamamış ve bu nedenle işverene dava açmış birini tanık göstermesi kadar doğal bir durum düşünülemez. Eğer mümkünse, işverenle husumeti bulunmayan tanıklar öncelikle tercih edilmeli, yok ise, tanıklar, husumeti olanlardan  seçilmelidir.

Tanıkların davetiye ile celbi beklenmeden, eğer mümkünse iletişim kurulmalı ve duruşmada tanıklar hazır edilmelidir.Duruşma öncesi tanıkları bilgilendirmek, duruşma esnasında yaşanabilecek aksiliklerin önüne geçmek için önemlidir.

Bilgilendirmekten kastımız, tanıkları yönlendirmek değildir. Adliyelerin yüzü soğuktur. Siz belki devamlı grip çıktığınızdan buna alışmışsınızdır. Ancak adliye ile pek işi olmayan insanlar, doğruyu söyleyecekken bile, mahkeme huzuruna, hakim karşısına çıkacak olmanın verdiği psikolojik baskı, endişe ve korkuyu hissederler. Bu aşamada size düşen, tanığa, ciddiyeti elden bırakmamak kaydıyla rahat olması konusunda telkinde bulunmak, duruşma başladığında dışarıda beklemesini, kimliğini hazır etmesini, , içeride kendisine sorulacak olası soruları söylemek ve psikolojik olarak tanığı içerideki ortama hazırlayarak rahatlatmak olmalıdır.

Hakim tarafından sorulacak olası soruları öncelikle kendisine sorup, tanıktan size cevap vermesini isteyin. Sorular kuvvetle muhtemeldir ki;

Tarafları tanır mısın?

Davacı ne zaman işe başladı?

Görevi neydi?

Ne kadar maaş alıyordu?

Maaşlar ne şekilde ödeniyordu?

Çalışma saatleri nasıldı?

Yemek ve çay molası varmıydı?

İşyerine servis varmıydı?

Fazla mesai yapıyor muydunuz?

Hafta sonu çalışması varmıydı?

Davacı yıllık izinlerini kullandı mı?

Resmi ve dini tatillerde çalışma oluyormuydu?

Davacının ne zaman işten ayrıldığını biliyor musun?

şeklinde olacaktır. Tanığa sorulacak sorular bunlarla sınırlı olmayıp, davanın türüne göre değişiklik gösterebilecektir. Biz örnek olarak , sıklıkla görüldüğünden, işçi alacakları davasında sorulması muhtemel sorulara burada değiniyoruz.

Eğer işçinin maaşı, kuruma tam olarak bildiriliyorsa, maaş konusunda tanık beyanına ihtiyacınız yoktur. Tanıklık yapacak kişi, yukarıdaki soruların tamamının cevabını bilmiyor olabilir. Örneğin işçinin yıllık iznini kullanıp kullanmadığını bilemeyebilir. Bilmediği bir hususta tanığı sakın yönlendirmeyin. Yıllık izinlerin kullandırıldığını ispat yükü zaten işverendedir. Tanığı, bilmediği şeyler hususunda beyanda bulunmaya zorlarsanız, hem meslek kurallarına aykırı davranmış, hem de tanığı hakim önünde yalan beyanda bulunmaya zorlayarak hata yapmasına vesile olmuş olursunuz.

İşe giriş ve işten çıkış tarihlerinde, tanığı ay,gün, yılı bilecek şeklinde hazırlarsınız, tanığın dışarıda çalıştırılarak geldiği anlaşılır. İstisnai bir durum olmadıkça (aynı gün işe başlamak gibi), hiç bir işçi, bir diğer işçinin işe başladığı günü tam tarih olarak hatırlayamaz. Bu yüzden işe giriş tarihi için, eğer tanık işçi çalışıyorken davacı işçi işe başlamışsa, yuvarlak beyanlarda bulunmak (Ben şu tarihte başladım. Davacı benden yaklaşık 2,5-3 ay sonra gibi) tanık beyanlarının inandırıcılığını pekiştirecektir.

Davacı işten ayrıldığında, tanık işyerinde çalışmıyorsa, davacının hangi tarihte ayrıldığını bilemez. Bilgisi ancak duyuma dayalı olabilir. Bu gibi durumlarda da tanığa net tarih verdirmekten kaçınmalı, bilmiyorsa “bilmiyorum” da demesi söylenmelidir.

Ancak özellikle fazla mesai konusunda tanığın beyanları, daha net olmalıdır. İşyerinde puantaj kayıtları tutuluyorsa, işçinin yaptığı fazla mesailerin tespiti için bu kayıtlara itibar edileceğinden, tanığın bu konuda doğruyu söylediğinden özellikle emin olun. Yoksa doğru söylediği diğer konulardaki beyanları da güvenilirliğini yitirebilir.

Her ne kadar iki tanık iş davaları için yeterli ise de, bir sıkıntı yaşanması ihtimaline binaen, siz 3, hatta mümkünse 4 tanık isim ve adresini delil listenizde sunun. Uygulamada bazen “Ben tanıklık yaparım” diyenler, konu mahkeme huzurunda tanıklığa geldiğinde yan çizebilmektedirler. Fazladan göstereceğiniz tanıklar, böylesi kötü ihtimaller için elinizde güvence olacaktır.

Beğendim(34)Beğenmedim(10)
PaylaşShare on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Share on Google+0

24 Cevap

 1. Çok yararlı bir Paylaşım. Teşekkürler.

  Beğendim(1)Beğenmedim(0)
 2. Çalıştığım iş yeri aleyhinde açılan bir dava için beni
  Şahit gösterdi fakat yalan ifade vermemi istedi ama ben yalan söyleyemeyeceğimi söyledim onlarda beni şahitlikten sileceklerini söylediler ve sildik dediler acaba doğru ifade vereceğim için benimi kandırııyorlar? iş mahkemesinden bana kağıt geldi mahkemeden önce beni Şahitlikten silebilirlermi mahkemeye gitmelimiyim ?
  Teşekkür ederim

  Beğendim(1)Beğenmedim(0)
  • Sizi tanık olarak dinletmekten vazgeçebilirler. Mahkeme davetiyeyi önceden çıkarmış olabilir. Siz bu celseye gitmeyin. Eğer tanıklığınızdan vazgeçmemişlerse, mahkeme size ihzar müzekkeresi gönderecektir. O zaman gidersiniz.

   Beğendim(0)Beğenmedim(0)
 3. Merhaba 9.5 yıldır çalıştığım iş yerinden çıkarıldım.kendileri çıkardığı için alacaklarımı istedim ve geri dönük mesai paralarım da buna dahil onlarda mesailerimi istedim diye hiç bir ödeme yapmadan çıkışımı verdiler.evime tebligat gönderip beni hangi nedenlerden çıkardıkları belirtmişler.yazdıkları nedenlerin hemen hemen hepsi yalan beyan sadece geriye dönük mesai paralarımı istedim diye bu şekilde yaz düzenlemişler ve 4 şahidimiz var diyorlar.maaş gelirleri yüksek olduğu için baskı altında yalancı şahitlik yapabilirler.benim şahitlerim ise biri 7 ay önce diğeride yaklaşık 10 önce çıkan aynı bölümde çalıştığımız arkadaşlarım.7 ay önce çıkarılan arkadaşımada bana yapıldığı gibi tazminatı ödenmedi..budurumda ne yapmalıyım dava açarsam şansım ne olur..cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler

  Beğendim(1)Beğenmedim(1)
  • Diğer işten çıkan arkadaşlarınızda sizinle uzun süre çalışmış ise tanık olarak onların beyanları etkili olur; ayrıca işten çıkarılma sürecinizle ilgili bu süreçte halen çalışan birinin tanıklığına da ihtiyaç duyabilirsiniz. Dava bakımından mail adresiniz üzerinden yardımcı olabilirim

   Beğendim(1)Beğenmedim(0)
 4. İşveren 2. kez mahkemeye tanıklarını getırmedı ve dava 3 ay daha uzadı bunu daha ne kadar yapabılır:))Sonsuza kadarmı?Bundan guzel davayı uzatma taktığı olurmu 2 kez tanıkalr gelmedi

  Beğendim(1)Beğenmedim(1)
 5. nurgül gültekin

  Merhaba

  Babam işe iade davası açacak. Ben de babamla o iş yerinde yaklaşık 11 ay çalıştım. Fakat yaklaşık 2 sene önce de oradan ayrıldım. Babam için tanıklık yapabilir miyim?
  Teşekkürler.

  Beğendim(1)Beğenmedim(1)
  • Tanıklık yapmanıza engel bir durum yok. Ancak davacının babanız olması nedeniyle sizin beyanlarınızın tarafsız olmayacağı doğal olarak düşünülecektir. O yüzden, sizden ziyade, babanızla aynı dönemde çalışmış bir başkasının tanık olarak dinlenmesi daha uygun olacaktır.

   Beğendim(1)Beğenmedim(0)
 6. Merhaba
  Bir arkadaşım işten atıldı ve hakları verilmedi oda mahkemeye verip beni de tanık gösterdi. Yalnız ben hala çalıştığım için iş veren bena ifade değiştirmem için baskı yapıyor. Ne yapmalıyım. Teşekkürler...

  Beğendim(1)Beğenmedim(0)
  • Aynı durumda siz olabilirdiniz. O yüzden ne biliyorsanız onu söyleyin. Aleyhine tanıklık yaptığınız için işveren sizi farklı bir gerekçeyle işten çıkarmaya kalkarsa da tazminatlarınıza ek olarak işverenden kötü niyet tazminatı alma hakkınız da doğacaktır. İşinizi kaybetme riskiniz olsa da doğrunun yanında olmanızı tavsiye ederiz.

   Beğendim(5)Beğenmedim(0)
   • Adliyelerdede para dönüyormu hakim son celsede davayı reddetti buna hakkı varmı davayı redsecek adam 1 seneden beri reddederdi zaten

    Beğendim(0)Beğenmedim(0)
 7. meraba ben arkadaşları kıramadım şuan calıştığım yeri mahkemeye verdi 2 kişi benide ikisi ayrı ayrı şahit olarak yazdırdı ben bu aralar cok aradayım gitmesem başka şahit bulsalar olurmu

  Beğendim(0)Beğenmedim(0)
  • Tanık isimleri bildirilmiş ve delil listesi verme süresi de dolmuş ise, başkasını tanık göstermeleri mümkün değil. O yüzden eğer gitmezseniz, arkadaşlarınız bu konuda sıkıntı yaşayabilir. Benzer bir durumda siz olabilirdiniz. Gitmenizi öneririm.

   Beğendim(0)Beğenmedim(0)
 8. peki gitiğim taktirde iş veren beni anında çıkarmaya hakkı varmı şahit oldum die ben ne yapabilirim bana yol gösterirmisiniz

  Beğendim(0)Beğenmedim(0)
 9. Selâmin aleyküm ben 5 yıldır çalıştığım işyeri halen çalışıyorum 22 12 2015 de çıkış yapmış şu an yıllık izindeyim isden daha once ayrılan arkadaşlardan tanıklık isteyeceğim nasıl bir yol izleyelim

  Beğendim(0)Beğenmedim(0)
 10. Cikarildigim is yerini mahkemeye werdimsahitleeim calisan degil tanidiksikintiolurmu

  Beğendim(0)Beğenmedim(0)
 11. merhaba

  bir iş arkadaşım satış şirketinde çalışırken aynı ürünle ilgili farklı satış kanalları oluşturdu ve haksız kazanç elde etti.Bende bunu şirketime söyledim sonra bende yazılı da istediler boş A4 e imzamı atarak yazdım.Şirketten ben kendi isteğimle ayrıldım.Sonra arkadaşı da işten attılar tazminat vs vermeden.Şahıs şirketi mahkemeye vermiş , şirkette tarafına iş arkadaşınız bize konuyu anlattı.Yöneticiniz konuyu mail yoluyla iletti vs diye.Ben bu konuda tanık olucakmıyım.Olmak istemiyorum nasıl bir yol izlemeliyim.

  Beğendim(1)Beğenmedim(1)
 12. Şu sitelerde bir kişide iş veren haklarını savunsa dişimi kıcam. Nedir buya. Öle işciler tanıyorumki işyerlerini soyup soğana ceviren bunları konuşun azda. BU ülkede sadece işciler yaşamıyor bu ülkede işverenlerde yaşıyıor ve en çok onların vergilerinin
  Payı var bu ülkede. Adelet varsa eğer 1-0 işci önde başlanıyor denemez herkez rızkını çalışarak kazanıyorsa eğer 0-0 başlanır. Bu şeşilde olduğu için işcinin yalancı şahitleride malesef çok oluyor haliyle. Nasıl olsa davaları işci kazanıyor haksız para olduğu içinde yalancı şahitlerini bu haksız parayla susturuyorlar. Haram zıkkım olsun alanada almaya çalışanada haksızsa eğer

  Beğendim(6)Beğenmedim(20)
  • sizin dediğinizden varsa bi okadar da aynı şekilde iş veren var sakın unutmayın. ayrıca kendi hatanızı başkalarına yüklemeyin. işinizi sağlam yere bağlayın mağdur olmayın. bu zamanda patron hem kaçırayim hem atayım hem de vermiyim istiyor.

   Beğendim(1)Beğenmedim(1)
  • Yahu memlekette dürust işveren kaç tane varki siz istisna olabilirsiniz ama işverenlerin %90 işçiyi sömürüyor çevrenize bir bakin lütfen örnek meslekler: lokanta,tekstil,şöförler vs.

   Beğendim(1)Beğenmedim(0)
 13. merhaba isyerım benı 25 eylulde cıkardı. gerekce olarakta ben 21 ve 23 eylulde daire baskanından izin alıp hastaneye gıttım. ama bana devamsızlık tutanagı tutup işten çıkardılar. yazılı ve sözlü savunma almadılar. hatta 25 eylulde cıkarmıslar ben 26- 27 - 28 eylul de 3 gun daha işe gıttım kımse bısey soylemedı 28 eylulde ogleden sonra işçilerden duydum şimdi ben ne yapmalıyım yardımcı olurmusunuz..saygılarımla..

  Beğendim(0)Beğenmedim(0)
 14. Mrb, ben 4 yil 8 ay dir bir şirketten bekçilik yapiyorum ilk gunden beri gunde 12 saat çalişiyorum 2 haftada 1 gun iznim var ayda 28 gün yani 336 saat çalişiyorum sadece Resmi ve dini bayramlarda mesai aliyorum mahkemeye vermek istiyorum nasil bir yol izlemeliyim, sirkete giriş çikişlarda cip okutuyoruz maaşim bankadan ödeniyor bodrolarimi imzaliyorum beninle birlikte 3 yil çalişmiş bir 1 sahitim var , tşk ederim

  Beğendim(0)Beğenmedim(0)
 15. temizlik görevlisi olarak taşeron şirketin bünyesinde (huzur evi)işe başladım. 5 ay sonra beni hasta ve yaşlı kadrosuna geçirdiler.22 aydır çalışmakta iken yaklaşık 70 kişinin kurs bitirme belgelerinde yapılan araştırma sonucunda sahte olduğu ortaya çıktı. kurs mükerrer belge düzenlemiş bir çok kişinin belgesi milli eğitim müdürlüğünün kaydına girmemiş. yani ücret karşılığı aldığımız belgeler sahte olduğu için ve başka belge olmadığı için23kişiyi işten çıkarrtılar 29. maddeden sahte belge ile işvereni yanıltmaktan. diyer kalan 40 kusur kişi ek belgesi olduğu için hala çalışıyorlar.onlarda sahte belge sunmuş olmuyorlarmu ? biz şimdi kursa başladık işe geri dönüş davası açmayı düşünüyoruz. dava açsak kazanma olasılığımız nedir ?

  Beğendim(0)Beğenmedim(0)
 16. 20 ay çalıştığım iş yerinden 22 ağustos gecesi işverenin çalışanlara ve müşterilere yaptığı iğrenç haksızlıklardan dolayı aramızda huzursuzluk yaşandı o gece olayın asıl başlama sebebi çalıştığım iş yerinde barmenlik görevi yapıyordum iş veren çok iyi iş yapmasına rağmen gözü bir türlü doymuyordu geceleri geç gelen ve özellikle öncesinde alkol almış müşterilere yeni alkollerden biraz koyup geri kalanına elinde kalmış tarihi geçen alkollerden ilave ettiriyordu yada müşteriye sevimli görünmek için tarihi geçen alkollerin şişeyle değil bardakta sunum yaparak ikramlarda bulunuyordu bunun üzerine bir kaç kez ikazda bulundum hem insalların sağlığıyla oynuyor hem haksız kazanç elde ediyordu hem de bir nevi bar içerisinde barmenlik yaptığından dolayı benide çok büyük bir riske atıp suçuna ortak ediyordu bunu insanlara yapan birisi birgün bir müşteri bu davranıştan haberdar olsa suç duyurusunda bulunsa bütün suçu neden bana atmasın bamen yapıyor içkileri benim haberim yok diyebilir o gece bu yüzden tartıştık bunun üzerine benim yanımda değilsen s.. Git seninle çalışmak istemiyorum deyip işten kovdu ertesi sabahı sözlü olarak işten çıkarıldıgıma ve bütün alacaklarına istinaden noterden yazı gönderdim olay akşamı ise olayla alakası olmayan kendisinin yazıp mutfakta çalışan anne kızıda şahit gösterip ayrıca iş yerinde çalıyor gibi gösterip sigortası yatan ama çalışmayan eşini ve o tartışma ani restaurantta olup aramızda geçen tartışmanın içeriğini bilmeyen samimi arkadaşınıda şahit göstermiş o geceden sonra bir daha iş yerine gitmedim mutfak çalışanı anne kızı aradım eğer haklarımı ödemezse işvereni mahkemeye vereceğimi bana şahitlik yapıp yapamayacaklarını sordum onlarda ewet yapaliriz dediler telefonu kapatıp işvereni aramışlar olur olmaz şeyler söyleyip ertesi sabahı benim adıma tekrar tutanak tutup postayla benden savunma istemişler bütün haklarımı dava açarsam alabilirmiyim

  Beğendim(0)Beğenmedim(0)

Cevapla

Email adresiniz paylasilmaz.. Zorunlu alanlari doldurunuz. *

*

6 + 3 =


pendik escort
kartal escort
umraniye escort
Atasehir escort
istanbul escort
pendik escort