Borçlunun maaşı üzerine haciz işlemleri nasıl yapılır?

Alacaklı, aktif sigortalı çalışan borçlunun maaşının 1/4 ü ile sair ücretlerinin tamamının haczini icra müdürlüğünden talep edebilir.

Bunun için, icra müdürlüğünden bu hususta talepte bulunması gerekir.

Peki borçlunun sigortalı çalışıp çalışmadığının tespiti nasıl yapılacaktır?

Bunun iki yolu bulunmaktadır. İlki, bu sorguyu bizzat kendiniz yapmanız, ikinci yol ise icra müdürlüğüne yaptırmanızdır. Şimdi her bir yöntemi ayrı ayrı açıklamaya çalışalım;

Uyap üzerinden borçlunun aktif sigortalı çalışması olup olmadığını sorgulama

Bu işlem için;

1-Uyapa giriş yapabilmeniz için gerekli elektronik imzanızın  ve bilgisayarınızda giriş için kurulumun (Java, sertifikalar vs.) yapılmış olması,

2-Sorgu yapacağınız icra dosyasında vekil olarak Uyap’ta kayıtlı olmanız,

3- Sorgusunu yapacağınız borçlunun T.C Kimlik numarasının Uyap’ta kayıtlı olması gerekmektedir.

Tüm bunlar mevcutsa, Uyap’a giriş yaptıktan sonra,  ekranın sol tafaında bulunan “Dosyalarım” menüsünden “Tüm dosyalarım” ı, ardından dosya türü olarak “İcra Dosyasını”, tür olarak da icra dosyasının bulunduğu icra müdürlüğünü seçtiğinizde, seçimi yapılan icra müdürlüğünde vekil olarak kayıtlı olduğunuz icra dosyaları önünüze listelenecektir.

İşlem yapmak istediğiniz dosyaya giriş yapabilmek için, sağ tarafta bulunan “Dosya görüntüle”‘den, ilgili dosyaya giriş yapmanız mümkün.

Eğer dosya numarasını biliyorsanız, aynı sorgulamayı, yine “Dosyalarım” menüsünden, “Esas ile arama”yı seçip, ardından yine dosya türü olarak “İcra Dosyası” seçilip alt sekmeye icra dosya bilgileri girildiğinde, eğer Uyap’ta kayıtlı iseniz, ilgili dosya görüntülenecektir. Yine aynı şekilde “Dosya görüntüle” ye tıklayarak dosyanın içine girmeniz mümkün.

Üstte yer alan “Borçlu bilgileri” menüsünü seçtiğinizde, borçluların listelendiğini göreceksiniz. Sorgusunu yapmak istediğininz borçlunun bulunduğu satırda yer alan “Görüntüle” kısmına tıkladığınızda, üst kısımda, Mernis, SGK ve EGM sekmeleri görünecektir. Biz SGK sorgusu yapacağımızdan, yapmamız gereken, SGK sekmesine tıklayıp, “görüntüle” yi seçmektir.

Açılacak ekranda, “Çalışan bilgileri” kısmında, ihtiyacımız olan tüm bilgiler mevcuttur.

Dönem Yıl/Ay : Bu kısımda, borçlunun son sigorta priminin yatırıldığı dönem yer alır. (12/2013, 04/2014 gibi)

Sigorta bildirimleri ay sonunda yapıldığından ve içinde bulunulan aya ilişkin kayıtlar, sisteme bir sonraki ay düşeceğinden, işçi halen sigortalı ise, sorgu yaptığınız tarihten bir önceki ayın kaydını görürsünüz. Örneğin 2015 yılı Ocak ayında sorgu yaptığınızda, işçi halen sigortalı ise, sorgu ekranında, dönem yılı ve ayı, 12/2014 olarak görünecektir. Bunun anlamı, işçinin aktif sigortalı olduğudur.

Dönem Yıl/Ay kısmında eski bir tarih varsa, (Örneğin 06/2010) veya “İşten çıkış tarihi” kısmında tarih yazıyorsa, o zaman şansınıza küsün. Borçlunun aktif sigortası yok demektir. (Emekli olmuş yada işten ayrılmış olabilir.)

Eğer Dönem yıl/ay kısmı güncelse, işyeri ünvan ve adresi de günceldir. Bu aşamada yapmanız gereken, maaş haczi için icra müdürlüğüne talepte bulunmak olacaktır.

Talep örneğine buradan ulaşabilirsiniz.

Talebe, “dosya kapak hesabının yapılmasına müteakip”  ibaresini eklemeniz, maaş üzerine dosyanızdan konulacak haciz miktarını belirleyeceğinden önemlidir. Uygulamada, maaş haczi müzekkeresine, “faiz ve masraflar hariç” ibaresi yazılmak suretiyle takip tutarı yazılmakta ve daha sonra ilgili işyerine bakiye muhtırası gönderilmekte ise de, sizden sonra maaş üzerine başka bir alacaklı tarafından haciz konulması ve sıraya alınması durumunda, işyeri, müzekkeredeki tutar kadar dosyanıza ödeme yapacak, ardından kesintiyi diğer dosyalara yapacaktır. bu noktada diğer alacaklılarla sıkıntı yaşamak istemiyorsanız, kapak hesabı yaptırarak müzekkere göndermenizde fayda var.

İkinci yol ise, sorgu yapılması için icra müdürlüğüne talepte bulunmak, bu hususta karar almak, sorgu yaptırmak ve aktif sigortalılık tespiti durumunda ilgili işyerine maaş haczi müzekkeresi göndermektir.

Bu yol için icra müdürlüğüne açılacak talep örneğine buradan ulaşabilirsiniz.

Maaş haczi müzekkeresi örneği için tıklayınız

 

Makale hakkında yorumlarınızı bekliyoruz.Her türlü eleştiriye açığız. Olumlu olanlar tercihimizdir 😉

4 Cevap

  1. özellikle pratiğe ilişkin bu ve benzeri paylaşımlarınız,ben ve benim gibi onlarca stajyer avukata oldukça faydalı olacaktır.devamını bekliyoruz 🙂

  2. hayılrı geceler hocalarım bısey soracagım sımdı benım bı magazaya 700 ytl borcum vardı ben bu borcu 1 yıl odemedım bu borc 2700 ytl olarak maasıma hacız yolu ıle bana gerı dondu hatta 350 ytl olan ılk taksıtte kesıldı ben sımdı bu borcu toplu bır sekılde odeyıp dosyayaı falan kapatmak ıstıyorum acaba bana ındırım v.s bırsey uygulanırmı bunun ıcın nereye basvurmam gerekıyor yada ne yapmam gerekıyor yardımcı olursanız sevınırım.

  3. Maasima haciz geldi 1/4 une bu 5. Ay kesinti olacak ama karsi tarafa yatirilmamis ve ben bu isyerinden ayrilacagim ben veya alacakli ne yapmali.haciz kaldirilsa ben is yerinden parami nasil alirim

  4. Eşim çalışıyor devlette sözleşmeli personel bankaya borcu var şu an avukatlık avukata taksit yapalım diyorum istemiyor ne yapmam gerek yardımcı olurmusunuz.

Cevapla

Email adresiniz paylasilmaz.. Zorunlu alanlari doldurunuz. *

*

Refresh