İşveren vekilliğinin olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir?

Ofisini yeni açan, mesleğe yeni başlayan birçok avukat, ofisin giderleri için sabit gelir elde etmek ister. Bu da büyük ölçüde şirket avukatlığı yani işveren vekilliğiyle mümkündür.

Bir avukat, maddi kaygıları olmadığında, iş alırken daha rahat hareket edebilir. Emeğinin karşılığı ücreti, daha rahat bir şekilde talep edebilir. İşi alamadığında, “Nasıl olsa sabit bir gelirim var. Daha düşük fiyata da o işin eziyeti çekilmezdi zaten” diyebilir.

Vekilliğini yaptığı işveren, kendisinin referansı olacağından, avukatın  bir başka müvekkil edinmesi de o ölçüde kolaylaşır. Özetle müvekkil, müvekkili getirir. Tabi işini düzgün yapana…

İşveren vekilliğinin, olumlu yanlarının yanında, olumsuz yanları da bulunmaktadır.Şöyle ki;

Bazı işverenler, size aylık vekalet ücreti ödediklerinden, size verdikleri paranın karşılığını doğal olarak sonuna kadar almak isterler. Ancak kimileri bunu abartır. Neredeyse tüm vaktinizi kendilerine ayırmanızı beklerler.Önemli olan kendi işleridir. Başka bir işinizin olması, onlar için kabul edilebilir değildir. Bu noktada aldığınız ücretle verdiğiniz hizmeti karşılaştırdığınızda, denge yoksa, müvekkille ilişkilerinizi tekrar gözden geçirmenizde fayda var.

Müşteri memnuniyeti odaklı çalışın. Ancak müvekkilin sizi sömürmesine de izin vermeyin. Herkesi memnun etmeyi de beklemeyin. Kimileri için bunu asla başaramazsınız.  Bu tür müvekkiller karşınıza çıkarsa, onlardan en kısa zamanda kurtulun.

Şirket avukatlığının olumsuz yanlarından biri de, bireysel müvekkillerdeki gibi iş seçme şansınızın olmamasıdır. Bireysel müvekkilin işini almak istemezseniz, buna kimse sizi zorlayamaz. ancak işveren (şirket) vekilliği yaptığınızda, (istisnai olanlar hariç) şirketle ilgili alacak davasından iş davasına, icra takiplerinden vergi davalarına neredeyse tüm davalarıyla sizin ilgilenmeniz gerekir.

Üzülerek görmekteyiz ki bir çok işveren, çalışanlarını asgari yada buna yakın bir tutar üzerinden sigortalı göstermekte, fazla mesai ve sair  sosyal haklarını ödemeden işçilerin iş akdini feshetmekteler. İşveren avukatlığı yaptığınızda, özellikle iş davalarında, genellikle haksız olan tarafı savunuyor durumda olursunuz. Açıkçası bu da vicdanlı her avukatı ister istemez rahatsız eder.

İşçisinin bu şekilde sosyal haklarında gözü olan bir müvekkilin de size karşı yüzde yüz adil davranmasını beklemeyin.

Ancak bu demek değildir ki tüm işverenler bunu yapmaktadır. Bu konuda adil davranan bir işveren müvekkil bulursanız kıymetini bilin derim…

Cevapla

Email adresiniz paylasilmaz.. Zorunlu alanlari doldurunuz. *

*

Refresh