Avukatlıkta başarının sırları Bölüm-5 Müvekkil memnuniyeti

Her ne kadar insanlar arasındaki hukuki ihtilaflar bitmek tükenmek bilmese de, Türkiye Barolar Birliği’ne kayıtlı avukat sayısı yaklaşık 80 bin. Farkınızı ortaya koymalı, diğer avukatların birçoğunun sunamadığı hizmeti müvekkil adayına sunmalısınız ki, işi size versin. Aksi taktirde mevcut rekabet ortamında büronuzda ya iş bekler durursunuz, yada işçi avukatlık yapmaya veya kamu avukatlığı ile memur maaşına talim edersiniz.

Avukatlıkta fark yaratmanın en etkili yollarından biri de müvekkil memnuniyeti odaklı çalışmaktır. Elbette ki hukuki bilginizi ucuza satmamalısınız. Ancak kazanacağınız parayı, müvekkil memnuniyetinin önünde tutarsanız, işlerinizde süreklilik olmaz.

Müvekkil, müvekkili getirir. Beklentilerinden çok daha fazlasını sunduğunuz bir müvekkiliniz, sizin en iyi referans kaynağınız olacaktır.

Şimdi gelelim müvekkilin nasıl memnun edileceğine;

Önceliğiniz para kazanmak değil, müvekkili memnun etmek olmalıdır. Memnuniyet, beraberinde parayı da getirecektir zaten.

Müvekkiliniz sizi aradığında kolaylıkla ulaşabilmeli, ulaşamazsa da kısa bir süre içerisinde kendisine dönüş yapmalısınız. Müvekkiller, avukatlarına her aradıklarında ulaşmak isterler. Bir avukatın da her an telefona cevap verebilecek durumda olması elbette ki mümkün değildir. Duruşmada olabilirsiniz. İş görüşmesinde olabilirsiniz. Ancak yapmanız gereken, eğer telefona cevap veremiyorsanız da, en kısa sürede telefona geri dönüş yapmak olmalıdır.

İşi öngörülen sürede tamamlamalısınız. Müvekkiller iş verirken, genellikle işin ne kadar zaman süreceğini de öğrenmek isterler. Hukuk sistemimizde malesef bu sizin elinizde değildir. Ancak tahmini bir süre öngörmeniz mümkün. Gerçekleştiremeyeceğiniz bir sürede bitirmeyi vaad ederseniz, bu süre dolduğunda, müvekkil şikayetçi olmaya başlayacaktır. O yüzden olasılıkları ve sizden kaynaklanmayacak ihtimalleri de düşünerek süre belirtin. Örneğin kira alacağından dolayı tahliye talepli bir icra takibi başlattığınızda, “3 ayda tahliye ederiz” şeklinde vereceğiniz bir taahhüt, kısa sürede halletme sözü veriyor olmanız nedeniyle işin size verilmesine vesile olacağı hissi uyandırsa da, taahhüt ettiğiniz sürede işi tamamlayamadığınızda, sonunda tahliye etseniz de, o müvekkil kuvvetle muhtemel bir daha sizle çalışmayacaktır. Özetle, müvekkilinize karşı tutamayacağınız vaadlerde bulunmamalısınız.

Müvekkilinizin sizi aramasını beklemeyin. Gelişmelerden düzenli bir şekilde kendisini haberdar edin. Örneğin davasını takip ettiğiniz bir müvekkilinize, duruşma zaptını mail atın, bununla da kalmayıp, telefonla arayarak bir sonraki aşama hakkında müvekkilinizi bilgilendirin ki dosyanın tarafınızca takip edildiğini, duruşmayı kaçırmadığınızı, bir sonraki aşama konusunda bilginiz olduğunu görsün.

Telefonla, maille iletişim bir yere kadar. Müvekkillerinizle belirli aralıklarla yüzyüze de görüşmelisiniz. Müvekkili ofisinize kahve içmeye davet edip,  “Neler yapmışız, ne aşamadayız birlikte bir gözden geçirelim” diyebilirisiniz. Müvekkil gelmeden önce dosyalarda raporlama yapıp, kendisini bilgilendirdiğinizde, eğer işinizi de düzgün takip etmişseniz, güven tazelemiş ve müvekkilin içini rahatlatmış olursunuz.

avukat7

Siz de, özellikle tacir müvekkillerinizi işyerlerinde ziyaret etmeli, kendinizi göstermelisiniz. Dosyalar konusunda çalışıp gidin ki, soru geldiğinde, rahatça cevaplayabilesiniz. Müvekkili işyerinde ziyaret etmenin avantajlarından biri de, mevcut müvekkilden yeni bir iş alma veya başka bir müvekkil adayıyla tanışma ihtimalinizdir. Müvekkilinizin yanında, avukata ihtiyaç duyan, mevcut avukatından memnun olmayan bir arkadaşı olabilir. Eğer müvekkiliniz sizden memnunsa, zaten sizin hakkınızda iyi referans vereceğinden, böyle bir durumda yeni iş alma şansınız da yükselecektir.

Takip ettiğiniz dosyalar için almış olduğunuz masraf avanslarının ve yapmış olduğunuz harcamaların kaydını düzgün tutun. Harcamalarınızı mümkün olduğunca belgeleyin. Müvekkiller belirsizlikten hoşlanmazlar. Masrafların nereye harcandığını bilmek isterler. Takip ettiğiniz işler için gerektiğinden biraz daha fazla masraf avansı alın ki ekstra masraf gerektiğinde, her seferinde müvekkilden avans istemek zorunda kalmayasınız. Müvekkiller, devamlı masraf isteyen avukatlardan da hoşlanmazlar.

Yukarıda anlatılanların hepsini yerine getirseniz de, icra dosyasında alacağı tahsil edemediyseniz veya davayı müvekkil lehine sonuçlandıramadıysanız,  müvekkili memnun etme ihtimaliniz yok denecek kadar azdır. Bir icra dosyasında alacağın tahsil kabiliyeti olup olmadığını takip öncesi bilmeniz pek mümkün değildir. Ancak bir davada, eldeki verilere ve delillere göre nasıl sonuç alınacağını, tecrübeli bir avukat daha işin başında anlayabilecek durumdadır. Kazanılma ihtimali düşük bir davayı sırf vekalet ücreti almak adına almamayı ilke haline getirmelisiniz.

Sizin kazanılma ihtimali görmediğiniz bir davayı, müvekkil adayı bir başka avukata verebilir ve bu avukat davayı kazanabilir.  Böyle durumlarla karşılaşmamak için, kazanma ihtimali görmediğiniz davalar için dahi, hiç bir müvekkil adayına, çok emin olmadıkça bu konuda mütalaa vermeyin. Davanın başka bir avukat tarafından kazanılması durumunda, güçlü bir kötü referans elde edersiniz. O müvekkil adayı, almadığınız, para kazanmadığınız bir iş için vermiş olduğunuz mütalaa nedeniyle hakkınızda kötü avukat diye bahsedecektir.

Her işte para beklentisinde olmayın. Bazen ücretsiz vereceğiniz bir hukuki destek sonucu memnun edeceğiniz müvekkil, size çok para kazanabileceğiniz bir iş getirebilir.

Bazı insanları memnun etmek imkansızdır. Böyle müvekkiller, sizi çok yorarlar. Meslekten soğuturlar. Huzur vermezler. O yüzden böyleleri ile çalışmaktan mümkün olduğunca imtina etmenizi tavsiye ederiz. İşinizi keyifle yapabilmeniz için paradan çok huzura ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

120730cookie-checkAvukatlıkta başarının sırları Bölüm-5 Müvekkil memnuniyeti

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*