Erdemli avukatlık üzerine mesleğe yeni başlayanlara tavsiyeler

Türkiye’nin en büyük barosu olan İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal, yapmış olduğu güncel bir basın açıklamasında, yargıya olan güvenin, %80 den %20’ye indiği acı gerçeğini itiraf etti..

Toplumda bu güvensizliğin oluşmasının tek nedeni, taraflı, muhakeme yeteneğinden yoksun hakim-savcılar değil. Bizce onlar kadar, yargının temel unsurlarından olan ve “Talep makamı” olarak adlandırılan avukatların da bu güvensizlik ortamının oluşmasında payları büyük…

Mahkemeden, talep edilen sonucun çıkmamasının birçok nedeni vardır. Bunlar, (varlığını bile düşünmek istemediğimiz) taraflı yargılama, bazı hakimlerin yeterli muhakeme yeteneğine sahip olmamaları, kararlara esas alınan raporları veren bilirkişilerin taraflı / hukuksuz raporları ve davaya bakan avukatın yeterli kapasitede olmaması olarak sınıflandırılabilir.

Yukarıda sayılanlardan her biri için ayrı makale yazmak mümkün. Biz burada, vekalet verilen avukatın yeterli kapasitede olmaması konusuna değineceğiz.

Hukuk bürolarının web sayfalarını incelediğimizde, uzmanlık alanları kısmında, iş hukukundan gayrimenkul hukukuna, boşanma hukukundan ticaret hukukuna ve buna benzer onlarca hukuk dalında büronun /avukatın uzman olduğu yazdığını görürsünüz.

Ordinaryüs Prof. Dr. Sulhi Dönmezer, 70 yılını hukuka adamış ve ordinaryüs ünvanını almıştır. Ancak uzman olduğu hukuk dalı “3”tür.

Bazı avukatlar, 3-5 emsal davaya girmekle, o hukuk dalında uzman olunduğu kanısındalar. Buna kendilerini öyle inandırıyorlar ki, müvekkillerini de buna ikna etmekte bu nedenle hiç zorlanmıyorlar.

“Hukuk bürosunda birden fazla avukat çalışıyor olabilir, her birinin uzmanlık alanı bir tanedir” diyebilirsiniz. Ancak mesele şu ki patron genellikle bir tanedir. Diğer çalışanlar, meslekte 2-3 yılını doldurmuş işçi avukatlardır. Daha kıdemli avukat çalıştıran hukuk bürolarına nadiren rastlarsınız. Nedeni, meslekte en az 10 yıl kıdemli 3-4 avukat çalıştırmanın maliyeti, patron avukatlara ağır gelir.

Müvekkil, iş görüşmesini patron avukatla yapar. Avukatın sunumu, duruşu, işbilirliği konusunda müvekkil ikna olur. Oysa işi, bürodaki çaylak avukat yürütecektir. Müvekkilin bundan haberi yoktur bile..

Patron avukatın, bütün dosyaları denetlemesi, süreleri takip etmesi, cevap, beyan ve dava dilekçelerinin hepsini incelemesi mümkün değildir. O, vaktini, müvekkil memnuniyetine, kendine yeni müvekkiller edinmeye adar.

Bazı zamanlar, vekalet verilen avukat, takip ettiği dosyanın altından kalkabilecek kapasitede değildir. Müvekkiline, davanın kazanılabileceği yönünde telkinde bulunur. Garanti verir. Beklenen sonuç alınamadığında da mahkemeleri, hakimleri, bilirkişileri hukuk bilmezlikle suçlar.

Özellikle hukuk davalarında, haklı olmak yetmez,  haklılığınızı usul hükümleri çerçevesinde mahkemede ispatlamanız gerekmektedir.

İşini düzgün yapan hiç bir avukat, müvekkiline %100 başarma garantisi vermez. İkna kabiliyeti yüksek diye başarma garantisi veren bir avukatla çalışan müvekkil, öncelikle hatayı kendisinde aramalıdır.

İşi alabilmek adına boyunu aşan vaadlerde bulunan, yeterli inceleme yapmayan, güncel emsal kararlardan bihaber ancak özgüveni son derece yüksek bu avukatlar, mesleki bilgilerini geliştirmeyi bir kenara bırakıp, işin sadece pazarlama yönüne önem vermekteler.

Pazarlama, elbette ki avukatlık mesleği için oldukça önemli. Ancak mesleki bilgi olmadan pazarlama, hiç bir anlam ifade etmez.

Mesleki hatalar, süre kaçırmalar, müvekkilleri telafisi mümkün olmayacak hak kayıplarına uğratabilmektedir. Bunlar, tüm avukatların başına gelebilecek şeylerdir. Ancak salt para kazanmak uğruna, sonucu başlamadan belli olan davaları almak, müvekkillere başarı garantisi vermek, nasıl olsa yargılama, temyiz aşamasıyla birlikte 3-4 yılı bulur ve verilen sözler unutulur, kabahat hukuk sistemine atılır düşüncesiyle iş almak, gerek hukuk sistemine, gerekse avukatlık mesleğine olan güven ve itibarı fazlasıyla zedelemektedir.

İnsanlar bir arada yaşadıkça, hukuki ihtilafların çıkması kaçınılmazdır. Avukatlara düşen görev, öncelikle yakın çevresindeki insanları ve müvekkillerini bilinçlendirmek, hukuki ihtilaflar çıkmadan önce önleyici hukuk hizmeti sunarak, hukuki problemlerle karşılaşma risklerini azaltmak olmalıdır. İnsanlar, sevdiklerini yanlarında görmek isterler.. Bu şekilde davrandığınızda hukuki ihtilaflar azalır ve bize iş çıkmaz diye düşünmeyin.. Hukuki ihtilafların bitmesi, ütopik bir düşüncedir. Varsın bitiyorsa da bitsin.. Siz de danışmanlık hizmeti sunarsınız..

Avukatın, aldığı işi bilmesi yetmez, işi titizlikle takip de etmesi, ettirmesi de gerekir. “Bir işin düzgün yapılmasını istiyorsanız kendiniz yapacaksınız” diye bir söz vardır. Çoğu zaman da bu sözün ne kadar doğru olduğunu görmüşsünüzdür. Ancak iş yoğunluğu, büyük şehirlerde trafik ve benzeri durumlar, her işi bizzat takip etmenizi imkansızlaştırmaktadır. Hukuk bürosunda takip elemanı, sekreter, stajyer avukat veya avukat çalıştıracak iseniz, biraz daha paraya kıyıp, daha kalifiye eleman çalıştırmanızda fayda var. Çünkü müvekkiliniz sizi tanır. İşler ters gittiğinde de sorumlusu olarak sizi bilir. Belki maliyetiniz artar. ama baş ağrıtacak sıkıntılarla karşılaşma riskiniz de aynı oranda azalır ve mesleğinizi daha keyifle yapabilirsiniz..

Uygulamada görmekteyiz ki kazanılacak bazı davalar, avukatın ihmali, tembelliği, dikkatsizliği ve benzeri hataları yüzünden kaybedilmekte.. Bu nedenle konusunda uzman olmak yetmiyor, işi de sonuna kadar titizlikle takip etmek gerekiyor. Vekalet ücretinden ziyade müvekkil memnuniyetini düşünen bir avukat, her halükarda kazanır.. Belki ilk başlarda daha az para kazanır.. Ama diğer açıdan bakıldığında dostluk kazanır, güven kazanır..

Mesleğe yeni başlayan avukat arkadaşlara naçizane tavsiyemiz, kendilerine belirli bir uzmanlık alanı seçmeleri, avukatlık meslek ilkelerine yakışır şekilde mesleği icra etmeleri, aldıkları işi hakkını vererek yapmaları, yapamayacakları işleri de almamaları yönünde olacaktır.

Bu vesileyle, toplumda avukatlık mesleğinin kaybetmiş olduğu itibar yeniden geri kazandırılabilir, yargıya olan güvensizliğin bir nebze olsun azalmasına vesile olabiliriz.

120750cookie-checkErdemli avukatlık üzerine mesleğe yeni başlayanlara tavsiyeler

Bir yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*