Elektronik imzanın avukatlara getirdiği kolaylıklar

Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) üzerinden, taraf olduğunuz dosyaların içeriğini görebilmek, adliyeye gitmenize gerek kalmadan elektronik imzanızı kullanarak dosyaya evrak göndermeniz hatta yeni dava açmanız mümkün.

Elektronik imzanız varsa, taraf olmadığınız dosyalara dahi vekaletname ile birlikte cevap, itiraz, beyan dilekçesi gönderebiliyorsunuz.

Sadece bununla da kalmıyor, icra dosyalarında borçluların adreslerini, malvarlığını ve aktif sigortalı çalışması olup olmadığını sorgulayabiyorsunuz.

Özellikle müvekkillerinize gelen maaş haczi müzekkerelerine, haciz ihbarnamelerine, UYAP üzerinden cevap yazarak vekaletname ekleyip ilgili dosyaya evrakı göndermeniz, adliyeye gitmeye gerek kalmadan oturduğunuz yerden işi halletmenizi sağlayacak ve vaktiniz size kalacaktır.

Elektronik imzanızı aldıktan sonra, taraf olduğunuz tüm dosyalarda uyapta vekil olarak kayıtlı olup olmadığınızı kontrol edin. Eğer kayıtlı olmadığınız dosyalar mevcut ise, acilse telefonla mahkeme kararını arayarak, değilse adliyeye gittiğiniz bir zamanda kendinizi vekil olarak Uyap’a kaydettirin.

Uyap editörü ile hazırladığınız dilekçeyi, talebi, elektronik imzanızla imzaladıktan sonra, ilgili mahkeme dosyasına / icra dosyasına göndermeniz mümkün. Size tavsiyemiz, imzalayarak gönderdiğiniz evrak için sistemin atayacağı iş emri numarasını dilekçenizin üzerine kopyalayıp yapıştırın ve kaydedin ki ihtiyaç duyulduğunda evrakı iş emri numarasıyla sorgulatabilesiniz.

Bazen yapacağınız işlemler için ödeme yapmanız da gerekecektir. Bunun için ya baro kartınıza kredi kartı veya sair yollarla para yüklemeniz , yada sadece vakıfbank hesabınız bulunması gerekmektedir. İcra Müdürlükleri sadece Vakıfbank ile çalıştığından, harç ve benzeri ödeme yapmanız gerektiğinde banka kuyruğunda beklemek yerine, Vakıfbank bankamatik kartınız ile icra müdürlüklerindeki pos cihazlarından ödeme yapmanız mümkün. O yüzden Vakıfbank bankamatik kartı size bu durumlarda büyük kolaylık sağlayacaktır.

Elektronik imza ve Uyap editörü kurulumu işletim sistemlerine göre farklılık gösteriyor. İnternet üzerinde kurulumun nasıl yapılacağına ilişkin bazı videolar ve anlatımlar mevcut. Kurulumda sıkıntı yaşarsanız, elektronik imzanızı aldığınız kurumdan uzaktan yardım yolu ile destek alabilir, aldığınız hata ile ilgili forumda konu açabilirsiniz.

Uyap üzerine her dosyayı yüklemek malesef mümkün değil. udf uzantılı uyap döküman editöründe hazırlanmış dosyalarından başka, sistem sadece tiff uzantılı dosyaları yüklemenize izin veriyor. Bu yüzden vekaletnamelerinizi veya dilekçe eklerinizi önce tiff formatına çevirmeniz gerekiyor. İnternet üzerinden “pdf to tiff converter” yada “jpg to tiff converter” diye aratarak gerekli yazılımlara ulaşmanız mümkün.

Uyap üzerinden elektronik imza ile yapılabilecek tüm işlemler, ilerleyen günlerde ayrı ayrı, detaylı bir şekilde anlatılacaktır.

121000cookie-checkElektronik imzanın avukatlara getirdiği kolaylıklar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*