Avukatlar hakkında soruşturma ve kovuşturma işlemleri nasıl yapılır?

Avukatlar hakkındaki şikayet işlemleri, Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Müdürlüğü’nün 01/01/2006 tarihli ve 13 No’lu genelgesi ile açıklanan prosedüre göre yürütülmektedir.

1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun 58. maddesi, avukatların görev suçları nedeniyle soruşturma, 59’uncu maddesi ise kovuşturma usulünü düzenlemiştir. Buna göre, avukatların görev suçlarından ötürü Adalet Bakanlığından izin alınmadan doğrudan doğruya soruşturma ve kovuşturma yapılaması mümkün değildir.

Görevleriyle ilgisi bulunmayan (şahsi suçları) bakımından ise avukatlar, genel hükümlere tabidir.

Avukatlık Kanunu’nun 58’inci maddesinin birinci fıkrası, soruşturma usulünü düzenlemektedir. Buna göre; Avukatların, avukatlık veya Türkiye Barolar Birliği ya da baroların organlarındaki görevlerinden doğan veya görev sırasında işledikleri suçlardan dolayı haklarındaki soruşturma Adalet Bakanlığının vereceği izin üzerine, suçun işlendiği yer Cumhuriyet savcısı tarafından yapılır. Suçun işlendiği yer Cumhuriyet savcısı, Adalet Bakanlığından izin almadan doğrudan soruşturma yapamaz, avukatın savunmasını alamaz ve kovuşturmaya yer olmadığına dair karar veremez. Ancak, ön incelemeyi bizzat yapıp delilleri topladıktan sonra, soruşturma izni verilmesi ya da verilmemesi yönündeki kanaatini de bildirmek suretiyle Adalet Bakanlığından izin ister.  Soruşturma izni verilmezse dosya işlemden kaldırılır.

Cumhuriyet savcısı, soruşturma izni verilmesi üzerine, avukatın savunmasını almak için Bakanlığın soruşturma iznini içeren düşünce yazısı örneğini avukata 7201 sayılı Tebligat Kanunu uyarınca usulüne uygun olarak tebliğ edip, savunma vermek üzere davetiye ile çağırır. Savunmasını yapması için avukatı ihzaren (zorla) getirtemez, mahkemeden tutuklama kararı talep edemez.

Soruşturma aşamasını, avukatın savunmasını alıp gösterdiği deliller ile gerekli gördüğü diğer delilleri de topladıktan sonra  tamamlayan suç yeri Cumhuriyet savcısı, bu defa “kovuşturma izni verilmesi” ya da “kovuşturma izni verilmemesi” yönündeki görüşünü içeren fezlekeli evrakı Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğüne gönderir.

Avukatlık Kanunu’nun 59. maddesi ise kovuşturma usulünü düzenler. 59. maddeye göre; Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğünce, soruşturmayı yapan suç yeri Cumhuriyet başsavcılığı tarafından gönderilen dosya üzerinden yapılan inceleme sonunda, yeterli delil bulunmaması hâlinde “kovuşturma izni verilmesine yer olmadığı”, şikâyet konusunu doğrulayan nitelikte yeterli ve ciddi kanıtlar bulunması hâlinde ise “kovuşturma izni verilmesi” şeklinde düşünce yazısı hazırlanır ve Bakanlık Makamının Olur’u alınır.

Kovuşturma izni verilmezse dosya işlemden kaldırılır. Kovuşturma izni verilmesi durumunda ise, dosya suçun işlendiği yer ağır ceza mahkemesine en yakın ağır ceza mahkemesi Cumhuriyet başsavcılığına gönderilir. Bu aşamadan itibaren ceza kovuşturması başlamaktadır. Ceza kovuşturmasının başlaması, avukat hakkındaki şüphenin kamu davası açılmasını gerektirecek derecede yoğunlaştığı anlamına gelmektedir. Kovuşturma izni verilmesi üzerine şüpheli avukat “sanık” sıfatı kazanmaktadır.

Dosya kendisine gönderilen Cumhuriyet savcısı beş gün içinde iddianame düzenleyerek, son soruşturmanın açılmasına ya da açılmamasına karar verilmek üzere dosyayı o yer ağır ceza mahkemesine vermek zorundadır.

Mahkemece, son soruşturmanın açılması yönündeki inceleme sonunda, son soruşturmanın açılmasına karar verilirse, dosya suç yeri ağır ceza mahkemesine gönderilir, artık yargılama suç yeri ağır ceza mahkemesince yapılır.

Bu karara karşı sanık avukatın, son soruşturmanın açılmamasına dair karara karşı ise Cumhuriyet savcısının itiraz hakkı vardır.

Adalet Bakanlığının 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun 58’inci ve 59’uncu maddeleri uyarınca soruşturmaya ve kovuşturmaya izin verme ya da vermeme işlemleri, idari işlem niteliğinde olduğundan, bu kararlara karşı müşteki ile şikayet edilen avukatın idari dava (iptal davası) açma hakları da bulunmaktadır.

121040cookie-checkAvukatlar hakkında soruşturma ve kovuşturma işlemleri nasıl yapılır?

Bir yorum

  1. slm lar..ben erdinc demiralay…ben bir avukat tarafindan kanunsuz sekilde.karsi tarafla brlikte mahkemeye kanunda olmamanisa rahmen kizimin evlatlik verilmesi icin acilan davada hakim ve avukat hakkinda elbette karsi taraf hakkindada dava acmak istiyorum..kisaca ozetlemek gerekirse ..kizim 17 yasindayken simdi eski esimin kocasi arasindaki yas farki 16 olmasina rahmen yasada 18 yas farki olmasi gerekiyor.bu olmamasina rahmen avukat bile bile mahkemeye vermis ve davada hakiminde hatali karariyla kizim evlatlik verilmistir..ben karsi dava acarak bu davayi iptal ettirdim ama bu arada sinir sistemim berbat oldu maddi acidanda bir suru harcama yaptim avukat masrafi yol masrafi vs..ben yurt disinda yasiyorum ,,bu avukata ve hakime tazminat davasi acmak istiyorum cunku kanunsuz ca acilmis bir dava yuzunden ben magdur oldum ,gururumada yediremiyorum bu olanlari hukusuzca olan seylerin karsiligi olmasina inaniyorum ve bu avukatin ve hakimin vede karsi tarafin yani eski esime karsi tazminat hakkim var saniyorum sadece ben bunu yasadigim ulkeden nasil acabilirim cunku maddi durumum iyi degil surejli turiyeye gelip gidemem avukat ucretlerid oldukca pahali vede benim sagligimdan dolayi gidip gelmem zor.turkiye ile hollanda arasinda anlasma var saniyorum burdan bir avukat ile yada sizin gostebileceginizbir yol ile beni bu konda aydinlatirmisniz..tsk ler

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*