Avukatlık mesleği ve müvekkil psikoljisi

Bir çok insanın gözünde avukat kelimesi, “sorun” kelimesini çağrıştırmaktadır.

İnsanlar, avukata iki durumda ihtiyaç duyarlar;

– İleride bir sıkıntı yaşamamak adına önleyici hukuk hizmeti almak için,

– İçinde bulundukları mevcut hukuki – cezai sıkıntıdan kurtulmak için.

Hukuk kültürümüzde, önleyici hukuk hizmeti kurumu pek oturmadığından, ya bilinçli, tedbirli insanlar bu hizmetten faydalanırlar. Yada geçmişte tedbir almadığı için ağzı yanmış olanlar…

İş davaları, icra takipleri ve diğer rutin hukuki işlemler için düşük rakamlarla hukuk bürolarıyla çalışan şirketleri bundan ayrı tutuyorum. Onlar tek başına ayrı bir makale konusu olurlar…

Eğer ticaretle ilgilenmiyorsa, normal bir insan, beş yılda bir kez avukata ihtiyaç ya duyar ya duymaz. Ülkemizde, hayatında adliyeye gitmemiş, hukuki bir ihtilafın tarafı olmamış, kısaca etliye sütlüye karışmayan ve kendi halinde yaşayan milyonlarca insan var.

Avukatlık mesleği, müvekkillerin derdini parayla satın almak şeklinde özetlenebilir. Örneğin borç olarak verdiği para karşılığı aldığı senedi icra takibine koymanızı isteyen müvekkil, sizi aradığı kadar borçlusunu arasa, o psikolojik baskıyla belki de avukata gerek duymadan alacağı tahsil eder.

Bir kısım insanlar da avukatı, korkutma aracı olarak kullanmak ister. “Avukata veriyorum”, “Bundan sonra avukatımla muhatap olursun” cümleleri, yasal tehdit vasıtası olarak kullanılır çoğu zaman…

Yeri gelmişken söyleyelim, en çekilmez müvekkil tiplerinden biri de, işini vermeyip, borçlusunu, husumet içinde olduğu kişiyi sizden aramanızı isteyenlerdir.

Öncelikle işini teslim etmesi için kendisine güven vermelisiniz. Müvekkil o güveni hissetmezse, istediğiniz kadar hukuku yalayıp tutun, fayda etmez.

Etkili bir görüşme öncesi, görüşme yerinde zamanında hazır bulunmaya özen gösterin. Planda olmayan şeyler ( duruşmanın uzaması, trafik vs) sözkonusu olduğunda, durumu haber vermek için son dakikayı beklemeyin. Zaman, bir insanın en değerli vaktidir hiç kimse bekletilmekten hoşlanmaz.

Mesleğe yeni başlayan avukatların en büyük dezavantajlatı bu noktadadır. Ruhsatını yeni almış bir avukat, yaşı itibarı ile o güveni müvekkil adayına vetmekte zorlanabilir. Tecrübe, genellikle yaşla kazanıldığından, sizin, müvekkil adayı gözündeki çömez imajını yıkmanız, daha doğrusu bu imajın uyanmasına izin vermemeniz gerekir.

Giyim kuşamınızdan duruşunuza, ses tonunuzdan mimikletinize kadar her şey, o güveni telkin edebilmeniz için ihtiyaç duyacağınız şeylerdir.

Görüşme esnasında, müvekkilin derdini dinledikten sonra, kendisine, aldığınız notlar doğrultusunda sorular sorarak, hrm kendisini doğru anlayıp anlamadığınızı görebilir, hem de tüm dikkatinizi vererek dinlediğinizi hissettirebilirsiniz.

Görüşme yapacağınız ortam, rahatsız edilmeyeceğiniz bir ortam olmalı… Görüşme, hiç bir şekilde bölünmemelidir. Görüşme esnasında telefonunuz çalması durumunda, telefona cevap vermek, “Seninkinden daha öncelikli işlerim var” demeye benzer.

121020cookie-checkAvukatlık mesleği ve müvekkil psikoljisi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*