Müvekkilleri bilgilendirmek için avukatlarca kullanılabilecek yöntemler

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, avukatların, müvekkillerini bilgilendirme yükümlülüğünü daha kolay yerine getirme imkanları da ortaya çıkmaktadır.

Daha önceki yazılarımızda, müvekkili süreç hakkında bilgilendirmenin öneminden bahsetmiştik. Bu yazımızda, teknolojiyi kullanarak bunu nasıl daha kolay bir hale getirebileceğimize değineceğiz.

Müvekkillerin büyük bir kısmının e-posta hesapları olacaktır. Nasıl ki müvekkillerinizin telefon numaralarını kaydediyorsunuz, aynı şekilde e-posta hesaplarını da kaydedip arşivlemeniz oldukça önemlidir. Dosyalardaki gelişmeleri gösteren raporlamaları, duruşma zabıtlarını, e-posta yolu ile müvekkile gönderip, müvekkili bilgilendirme görevinizi kolayca yerine getirebilirsiniz. Hatta büronuzda,raporlamalar için bir personel görevlendirebilir,  tecrübe sahibi biri tarafından kontrol edildikten sonra bu raporlamaları ve sair evrakları e-posta yolu ile müvekkile iletebilirsiniz.

Hukuk büronuzun web sitesini, dinamik olarak tasarlatırsanız, müvekkil girişi imkanı sağlayarak, müvekkillerin, tarafınızca takip edilen işlerine, kendi kullanıcı adı ve şifreleriyle giriş yaparak ulaşmalarına imkan tanımış olursunuz. Böylelikle profesyonel ve ayrıcalıklı hizmet alıyor olmak, müvekkilleri oldukça memnun eder. Ancak bilgileri güncel tutmanız, her duruşma ve işlem sonrası sisteme gelişmeleri yüklemeniz bu iş için şarttır. Aksi halde, vereceğiniz müvekkil üyelik sistemi hizmetinin pratikte hiçbir anlamı kalmayacağı gibi, verileri güncellemiyor olmanız, müvekkilde işlerin takip edilmediği hissini uyandırabilir.

Tüm yukarıda anlatılanlar bir yana, yüzyüze görüşmenin yerini hiç bir şey tutmaz. Dosyalardaki gelişmeleri, telefonla, e-posta yoluyla veya üye girişi sistemi ile müvekkile sunmuşsanız, müvekkille yapacağınız yüzyüze görüşmede de bunun faydasını görür, üzerinize düşeni yapıyor olmanın rahatlığıyla müvekkil karşısında daha rahat ve güçlü hissedersiniz.

Müvekkiller, çoğu zaman aracı kullanılmasından hoşlanmazlar. İşi vermiş oldukları patron avukat tarafından işin takip edildiğini görmek, bilmek isterler. Görüşmelerini de patron avukatla yapmak isterler. Çok önemli olmayan detaylar için yanınızda çalışanları (diğer avukatları ya da sekreterinizi) aracı olarak kullanabilirseniz de, önem arzeden durumlarda bu işi bir başkasına bırakmak oldukça hatalı bir tutum olur. Bunun için müvekkille bizzat görüşmeli, süreç konusunda kafasında varsa soru işaretlerini gidermelisiniz.

4740cookie-checkMüvekkilleri bilgilendirmek için avukatlarca kullanılabilecek yöntemler

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*