Avukatlık mesleğinde tecrübe edinme yöntemleri

Tecrübe, hukuk fakültesinde öğretilen bir kavram değildir. Tecrübe edinme sürecinde yapılacak hatalar, her avukat için kaçınılmazdır. Önemli olan, bundan ciddi zararlar görmemektir.

En kıdemli avukatlar bile, geçmişte gülünç tecrübesizlikler yaşamış olabilirler. Hukuk fakültesi son sınıf öğrencisiyken, mazeret dilekçesi vermem için adliyeye gönderildiğimde, mübaşirin “pul yapıştır getir” demesi üzerine, dilekçe üzerine baro pulu yapıştırıp götürdüğümdeki surat ifadesini hatırladıkça yüzüm kızarır, tebessüm ederim.

Meslekte tecrübe edinmenin 2 yolu  bulunmaktadır. Bunlardan ilki, bizzat yaşayıp öğrenmek, diğer yol ise daha önce tecrübe etmiş kıdemli insanların tecrübelerinden faydalanmaktır.

Tecrübesiz avukatların yaptığı hataların başında, kıdemli avukatların tavsiyelerine kulak asmamak ve bildiklerini okumak vardır.

Nasıl olsa kaynak bol, araştırır öğrenirim mantığıyla avukatlık mesleği öğrenilmez.

Piyasada, binlerce değerli hukuk kaynağı bulunsa da, bunlar çoğunlukla uygulamada avukatlık yapmayan akademisyenler tarafından yazıldığından, bu kaynaklarla avukatlıkta tecrübe kazanmak mümkün değildir.

YeniBelge 52_1

Tecrübesiz avukatların , tecrübeyi bizzat öğrenme yolunu seçerek kendi hukuk bürolarını açtıklarını gözlemlemekteyiz. Oysa müvekkil portföyü oturmuş ve dava çeşitliliği olan bir hukuk bürosunda çok daha etkin ve hızlı bir şekilde tecrübe edinmek mümkündür.

Eğer başka bir avukat yanında çalışmama, herşeyi bizzat yaşayarak tecrübe etme düşüncesindeyseniz, o zaman yapmanız gereken, yine tek başına hareket etmek değil, sizin düşüncenizde olan iş arkadaşlarınızla ortak hareket etmekten geçer. Böylelikle tek avukatın gözünden kaçabilecek eksikliklerin, hataların önüne geçilebileceği gibi, fikir alışverişi yapılabilecek ortam, kısmen de olsa sağlanmış olur.

Tecrübesiz bir avukatın, kendisine rol model seçmesi ve onu örnek alması da gayet mantıklı bir yöntemdir. Ancak yapılması gereken, rol model alınacak avukatı herşeyiyle taklit etmek de değildir. Model olarak almak istediğiniz bir hukuk bürosunun, web sayfasından, antetli kâğıtlarına, müvekkilleriyle olan ilişkilerinden büronun işleyişine dair detayları inceleyerek, bunlardan esinlenebilir, kendi kişisel markanızı yaratabilirsiniz. Rol modelinizin herşeyini örnek almak yerine, önemli noktalarda ondan esinlenirseniz, onun gölgesinde kalmaz ve taklidi de olmazsınız.

Yanlız özellikle vurgulamak isteriz ki, bir hukuk bürosunun iyi kazanıyor olması, rol model alınabilmesi için kesinlikle tek başına yeterli değildir.

Uygulamada genellikle, staj yapılan hukuk bürosundan esinlenilmekte ve bu büro, yeni avukatlarca rol model alınmaktadır. Ancak derler ya ” öküzün dünyası, gözlerinin gördüğü yer kadardır”, staj yapılan bürodan çok daha profesyonelce çalışan, işini çok daha iyi yapan hukuk büroları, avukatlar olabilir. Emin olun vardır da… Bu yüzden, eğer kendinize model seçecekseniz, bunda acele etmeyip iyice bir araştırmanızda fayda vardır.

Meslekte illa her sıkıntıyı bizzat tecrübe etmek zorunda değilsiniz. Bu durum, önünüzde giden birinin, düştüğü çukura, bunu göre göre düşmeye benzer. Tecrübelere kulak verin ki daha az kayıpla daha hızlı yol alabilesiniz.

5230cookie-checkAvukatlık mesleğinde tecrübe edinme yöntemleri

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*