Avukatlıkta zamanı verimli kullanma yöntemleri -2

Başarılı avukatların ortak noktalarından biri de zamanı verimli kullanabiliyor olmalarıdır.

Bir avukatın, ressamlar ya da şairler gibi öğlene kadar yatıp, ilham gelince çalışmak gibi bir lüksü yoktur.

Avukatlıkta işleri, ofis içi ve ofis dışı işler şeklinde gruplandırmak mümkündür.

Ofis dışı işler, genellikle adliye ve diğer resmi kurumlarla olacağından,avukatın, sabah 9 akşam 5 arasını oldukça verimli kullanılması şarttır.

Sabah mesaiye kaçta başlıyorsunuz?

Günü, öğleden önce ve öğleden sonra olarak ikiye ayıracak olursak, sabah 9 da mesaiye başlarsanız, öğleden öncesi için 3 saatiniz olacaktır. Ancak ofise girer girmez işe konsante olmak, çoğu avukat için zordur. Çayı, kahvesi, afyonun patlamasını beklemek derken saat  10’u geçer. İş listesi oluşturma ve özellikle büyük şehirlerde adliyeye gidiş için yolda geçecek süreyi de buna eklediğinizde, öğleden önceyi hiç bir iş yapmadan geçirmiş olursunuz.

Günün öğleden önceki kısmından daha çok verim alabilmek için;

-Eğer ofise gidilecekse, mesaiye en azından yarım saat erken başlamak, böylelikle  9’a kadar çalışmaya hazır hale gelmek mümkün olacaktır.

-İş planlamasını en geç bir gün öncesinden yapmak, bir sonraki gün için avukata büyük avantaj sağlayacaktır.

zaman

Avukatlar genellikle, saat 10:00 ‘da duruşmaları varsa, o saatte adliyede olacak şekilde evlerinden ya da ofislerinden çıkmaktadırlar. Oysa yapmaları gereken, bir gün önceden adliyede yapılacak işlerin listesini oluşturmak, gerekli evrakları yanlarına almak, sabah ofise gitmekle vakit kaybetmeyip, en geç sabah 9’da mesaiye adliyede başlamak olmalıdır. Böylelikle avukat;

-Duruşmayı kaçırma gibi bir endişe duymayacak,

– Elindeki işlerden, duruşma öncesi yapılabilmesi mümkün olanları tamamlayabilecektir.

Adliyeye giderken yolda geçecek süreleri, adliyenin öğle tatilinde olduğu sürelere denk getirmek de,zamanı verimli kullanmak adına kullanılabilecek bir diğer etkili yöntemdir.

Adliyelerde, her ne kadar mesai 5’te bitiyor olsa da, memurlar 4’ten sonra gelenleri pek sevmezler. Eğer acil bir işse, o zaman yapacak birsey yok, elleri mahkum yapacaklar. Ancak ilişkileri iyi tutmak adına, mümkün olduğunca, saat 4’ten sonrasına iş bırakmamaya özen göstermenizi tavsiye ederim. O saatten sonra ofise gidip, yapılan işleri gözden geçirip dosyalamak ve bir sonraki günün programını yapmak yerinde olacaktır.

Ofis dışındaki işiniz tüm gün sürebilecekse ve akşam ofise dönme fırsatınız olamayabilirse, bir sonraki gün de ofis dışında olacaksanız, bu ihtimali de gözönünde bulundurun ve gerekli dosyaları ve evrakı yanınıza almayı ihmal etmeyin.

Eğer bir sonraki günün programı yapılmışsa ve yetişmesi gereken acil bir iş yoksa, her zaman akşam son dakikaya kadar mesainin bitmesini beklemenize gerek yok. Sabah erken kalkıp mesaiye erken başladığınızdan, bazı akşamlar kendinizi ödüllendirebilir ve erken paydos edebilirsiniz. 

Bazı işler, planlanandan daha uzun zaman alabilir ve aynı gün için bir başka önemli iş planınız varsa, bu gibi durumlara hazırlıklı olmanız gerekir. Bunun önüne geçebilmek için;

-Çok önemli iki işi aynı güne bırakmamaya özen gösterir,

– İlk işin planlanan sürede bitmemesi ihtimaline binaen diğer iş için alternatif bir çözüm yoluna hazırlıklı olursanız ( İşi başkasına yaptırmak için hazırda bekletme, önemli bir duruşma için mazeret ve bekletme dilekçesini hazırlama ve her an gönderebilecek şekilde laptopunuzu ve elektronik imzanızı yanınıza alma gibi) tatsız sonuçlarla karşılaşmanın da önüne geçmiş olursunuz.

5970cookie-checkAvukatlıkta zamanı verimli kullanma yöntemleri -2

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*