Fatih Terim'e Yargıtay'dan kötü haber…

Yargıtay 4. Hukuk dairesi, bir internet sitesinde yer alan “FATİH TERİM TUTUKLANDI”  başlıklı haber nedeniyle açılan  basın yoluyla kişilik hakları ihlaline dayalı manevi tazminat davasında, yerel mahkemece Fatih Terim lehine hükmedilen tazminat kararını bozdu.

Yargıtay, gerekçe olarak, haberde küçümseme ve aşağılama kastı bulunmadığını belirterek, istemin tümden reddedilmesi gerektiğine hükmetti.

YeniBelge 143_1

İşte karar metni…

T.C.

YARGITAY

4. HUKUK DAİRESİ
E. 2014/7417
K. 2015/2941
T. 11.03.2015

“…Dava, basın yoluyla kişilik haklarının ihlaline dayalı manevi tazminat istemine ilişkindir. Mahkemece, davanın kısmen kabulüne karar verilmiş; hüküm, davacı ve davalı tarafından temyiz edilmiştir.
Davacı, 15/05/2013 tarihli www…….tr adlı internet sitesinde yapılan “Fatih Terim tutuklandı!” başlıklı haber ve içeriği ile kişilik haklarına saldırı yapıldığını iddia ederek uğradığı manevi zararın ödetilmesini istemiştir.
Davalı, davanın reddini savunmuştur.
Mahkemece, haberin güncel olmadığı, kamu yararı bulunmadığı, haber verme sınırlarının ihlal edilerek davacının kişilik haklarının zedelendiği kabul edilerek istem kısmen kabul edilmiştir.
Dava konusu “F. T. tutuklandı!” başlığı ile yapılan haberde; “Galatasaray teknik direktörü Fatih Terim’in yıllar önce Fenerbahçe maçının devre arasında polisi yumrukladığı için gözaltına alındığı ortaya çıktı….Bize neler oluyor diye sormadan önce biraz geriye dönüp bakmakta fayda var… 1980 yılı Yine bir Fenerbahçe-Galatasaray maçı.. Bu kez devre arası daha da ilginç bir olay oluyor Galatasaraylı futbolcu Fatih (Terim) güvenlik güçlerine saldırdığı için gözaltına alınıyor! …”şeklindeki beyanlara yer verilmiştir.
Dava konusu haberde, olaylı geçen bir Fenerbahçe-Galatasaray maçından sonra geçmişe atıfta bulunularak, iki klüp arasındaki maçların geçmişte de olaylı geçtiği ve davacının bir maçtan sonra gözaltına alınarak hakkında adli soruşturma başlatıldığı hususu çarpıcı bir başlıkla okuyucuya sunulmuştur. Haberde, davacıyı aşağılama ve küçültme kastının bulunmadığı, eleştiri sınırlarının aşılmadığı, davacının kişilik haklarına yönelik bir saldırının söz konusu olmadığı kabul edilerek, istemin tümden reddi gerekirken, yerinde olmayan yazılı gerekçe ile davalının manevi tazminat ile sorumlu tutulmuş olması usul ve yasaya uygun düşmediğinden, kararın bozulması gerekmiştir.
SONUÇ : Temyiz edilen kararın yukarıda gösterilen nedenlerle davalı yararına BOZULMASINA, bozma nedenine göre davacının tüm, davalının diğer temyiz itirazlarının şimdilik incelenmesine yer olmadığına ve davalıdan peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine, 11.03.2015 gününde oybirliğiyle karar verildi.

Cevapla

Email adresiniz paylasilmaz.. Zorunlu alanlari doldurunuz. *

*

Refresh