Casuslar Köprüsü – (Bridge of Spies)

casuslar koprusu

27 Kasım 2015 tarihinde vizyona giren ABD yapımı Dram-Gerilim türü olan filmin yönetmeni Steven Spielberg.

Başrollerde Tom Hanks ,  Amy Ryan ,  Sebastian Koch ,  Michael Gaston ,  Alan Alda’nın oynadığı filmin senaryosu Coen kardeşlere ait. (Joel Coen ,  Ethan Coen)

Soğuk savaş yıllarında, Amerika’da yakalanan Rus casus Rudolph Abel (Mark Rylance)’in yargılanmasında hiç bir avukat görev almak istememektedir.

New York Barosu, Brooklyn’li bir sigorta avukatı olan James Donovan’ı (Tom Hanks), Amerika’da casusların bile hakkaniyetle yargılanabileceğini göstermek amacıyla zorunlu müdafii olarak atar. James Donovan, toplumun nefretini kazanmamak için bu görevi kabul etmek istemese de seçilmiştir bir kere.

Amerikan hükümeti, rus casusa işbirliği yapması halinde özgürlüğünü vaat etse de Rudolph Abel buna yanaşmaz.

Aslında Rus casus Rudolph Abel (Mark Rylance)’a verilecek ceza çoktan bellidir. Ancak avukatımız, tüm bu olumsuzluklara rağmen mesleğinin etik değerlerine saygıda kusur etmeden işini olabildiğine ciddiye alarak müvekkilini savunur.

James Donovan’ın (Tom Hanks), devlet menfaatine de olsa, avukatın sır saklama yükümlülüğü olduğunu, adil yargılanmanın önemini ve avukatların yargıda üstlendikleri rolü oldukça güzel bir şekilde beyaz perdeye yansıttığı filmde, avukatların muhakeme yeteneği, pratik düşünme yetisi ve mesleğini icra ederken karşılaşabilecekleri olumsuz durumları da görebiliyorsunuz.

Yönetmeni Steven Spielberg, Senaristeleri Coen kardeşler ve başrolü Tom Hanks olan bir filmin de kötü olması mümkün mü sizce?

Cevapla

Email adresiniz paylasilmaz.. Zorunlu alanlari doldurunuz. *

*

Refresh