Kitap Tavsiyesi – Avukat Olacaktı Muhterem

Yazar Kadir Şinas ya da nam-ı diğer Adnan Ekinci yıllarını mesleğe vermiş deneyimli bir avukat. Radikal Gazetesi’ndeki köşe yazılarıyla da tanınan Adnan Ekinci, Avukat Olacaktı Muhterem adlı kitabında ‘hukuk’ sistemine, adliye koridorlarına, asık yüzlü mahkeme salolarına ‘içeriden’ bakan yazılarını bir araya getiriyor.

30’un üzerinde denemeden oluşan Avukat Olacaktı Muhterem, ülkemizdeki adalet sistemimizdeki aksaklıkları ve o sistemin kurucu unsurlarından olan avukatların içinde bulunduğu durumu mizahi bir dille anlatan, özellikle hukuk fakültesi öğrencilerinin ve mesleğe yeni başlayan avukatların okumasını tavsiye edebileceğimiz 154 sayfadan oluşan bir kitap…

avukatolacaktimuhterem

Okuyucu Yorumları:

Eğer hukukçuysanız her yazıda, çevrenizden bildik yüzler, bildik sahneler göreceksiniz. Başka bir meslektenseniz, o zaman da mesleğini çok ama çok seven bir hukukçunun isyanını dile getirişini görüp, hukukçular hakkındaki düşüncelerinizi gözden geçirme gereğini duyacaksınız. (Rona Aybay)

Eşim avukat olduğu için ona hediye olarak satın aldım. Malum aile ortamı ve herkes işi ile ilgili olarak paylaşımda bulunuyor. Eşim de hukuk camiasında meslek anıları ve bilgileri aktarıyor. Bu kitabı okuduktan sonra kitapta meslek yaşamındaki güzellikleri, ilginçlikleri, trajikomik yaşantıları bulduğunu dile getirdi. Bir avukat olarak zevkle okuduğunu bazen güldüğünü, bazen vay bee dediğini gördüm. Eşimle birlikte tavsiye ediyoruz.

Avukatlık mesleğinin sorunlarını espirili bir dille anlatan bir kitap. Mesleğin olması gerektiği gibi olmadığı okulda öğretilenlerle avukatlıkta bunların pek işe yaramadığını göreceksiniz.

Hukuk sistemindeki gözle görülür derecedeki çarpıklık ve uyumsuzluk arasında yolunu bulmaya çalışan birinin dilinden ortaya dökülen, okunması zevkli bir kitap.

Adalet sistemine ve sitem içerisinde avukatlığın durumuna ilişkin eleştiri ve tavsiyelerin, yazarın kendi anılarından yola çıkarak, komik bir üslupla anlattığı, sıkılmadan kısa sürede okunabilecek bir kitap. (Kaan Yırtımcı)

Kadir Şinas’m “Avukat Olacaktı Muhterem “inin gülmece değeri ilk bir kaç satırda hemen kendini belli ediyor.
Bırakın vasatlığı, neredeyse Jules Valles’in üç ciltlik yaşam öyküsündeki düzeyde bir gülmece duyarlılığı söz konusu. (Ali Nesin)

Şahane bir kitaptı gerçekten. Trajikomik detaylarını sundu bana mesleğimizin… Kadir Şinas… Daha ne diyebilirim ki. Onbinlerce satmayı hakediyor bu kitap. Yalnızca avukat/stajer/hukukçu değil, herkes okumalı bence… (Aysun Yücel)

Cevapla

Email adresiniz paylasilmaz.. Zorunlu alanlari doldurunuz. *

*

Refresh