Uygulamada avukatlık mesleği

Hukuk öyle bir bilim ki üniversitede aldığınız eğitim, sistemde olan değişiklikleri takip etmediğiniz takdirde hiçbir anlam ifade etmemektedir.

Her ne kadar üniversitede teorik hukuk bilgisi verilmekte ise de mesleğe başlandığında tüm hukukçuların gördüğü, pratiğin teoriden oldukça farklı olduğudur. Bu nedenle özellikle mesleğe yeni başlayan avukatlar, piyasada bu hususta yeterli kaynakların bulunmaması, staj zamanı yeterli pratik eğitimin alınamaması nedeniyle mesleğin ilk yıllarında büyük sıkıntılar yaşamaktadırlar. Pratiğe yönelik kaynakların az olmasının temel sebebi kitap yazarlarının çoğunlukla akademisyenlerden oluşması ve akademisyenlerin uygulamaya yönelik tecrübelerinin bulunmamasıdır. Uygulama tecrübesi olan avukatlar ise altın değerinde olan bu bilgileri kendilerine saklamayı yeğlemekte ve böylelikle fark yaratmayı hedeflemektedirler. Türkiye’de avukatlık mesleğinin itibarı yargıya olan güvenle doğru orantılıdır. Ülkemizde yargıya olan güven azaldıkça avukatlık mesleği de itibar kaybetmektedir. Yargıya olan güvenin azalmasında da mesleği doğru şekilde icra edemeyen, tutamayacağı sözler, yapamayacağı taahhütlerde bulunan avukatların payı azımsanmayacak ölçüdedir.

İcra hukuku, hukukun temel dallarından biri olup, olmazsa olmazlarındandır. İyi bir avukat olabilmek için icra hukukunun temel konularına vakıf olmak gereklidir. Davada ne kadar başarılı olursanız olun, nihayetinde verilecek mahkeme ilamını yerine getirmek için icra takibine koymanız gerekecektir. Bu noktada yeterli bilgiye sahip olmadığınız takdirde bırakın alacağı tahsil etmek yaptığınız yapacağınız hatalar nedeniyle müvekkilinizi ödeme yapmak zorunda bırakabilirsiniz.

Uygulamada stajyer avukatların icra hukuku alanına pek ilgi duymadıkları, dava ağırlıklı bürolarda çalışmayı tercih ettiklerini gözlemlemekteyiz. Bunun temel sebebi de staj yapılan hukuk bürolarının stajyer avukatları takip elemanı gibi kullanarak devamlı rutin işleri yaptırıyor olmalarından kaynaklanmaktadır. Elbette ki dava dilekçesi yazmak, konuyla ilgili araştırma yapmak, icra müdürlüğünün tozlu raflarında dosya çıkartıp işlem yapmaktan daha caziptir. Ancak yukarıda da ifade ettiğimiz üzere sahaya inip, icra müdürlüğünün raflarındaki tozu tatmadan icra hukukunu tam anlamıyla öğrenmek pek mümkün değildir. Bu siteyle amaçlanan, hukukçuların özellikle avukatların pratikte icra hukukuna vakıf olmaları, sistemin nasıl işlediğini alacağın tahsilinde özellikle nelere dikkat edilmesi gerektiğini öğretmek, böylelikle üniversitede ve yanında staj yapılan hukuk bürosunda genellikle öğretilmeyen, pratik tecrübeyi hukukçulara kazandırmaktır.

120361cookie-checkUygulamada avukatlık mesleği

Bir yorum

  1. Hukuki bağlamdan hareketle pratik bilgilerin tarafıma etkili olacağını düşündüğüm bir site…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*