Hakimlik savcılık mı yoksa avukatlık mı?

Bu soru daha hukuk fakültesindeyken bir çok öğrencinin aklındadır. Kimileri ise idealisttir ve tereddütsüz seçimini yapmıştır çoktan.

Mesleğin içine girmeden iyi yada kötü yönlerini görmek çoğu zaman mümkün olmaz. Bu makalede, uygulamada hakimlik-savcılık ile avukatlık mesleği hakkında kısa ancak önemli detaylara değinmek ve seçim yapacak hukukçuları bir nebze olsun seçmeyi düşündükleri meslek konusunda fikir sahibi yapmayı amaçladık.

Bu mesleklerden herhangi birinin diğerinden üstün olduğundan bahsetmek mümkün değildir. Her birinin kendine göre artıları olduğu kadar eksileri de vardır. Bu aşamada seçim yapacaklara düşen, bu artı ve eksileri değerlendirmek olacaktır.

Hakimlik – savcılık, avukatlık mesleğine göre daha itibarlıdır. İnsanlar, hakim-savcılara, avukatlara duyduklarından daha çok, korkuyla karışık saygı duyarlar. Bu mesleğin tercih edilmesindeki temel nedenlerden biri de beraberinde getirdiği itibardır.

Bazı hukuk fakültelerinde, (Örneğin Ankara Hukuk) öğrenciler daha 2.-3. sınıftan hakimlik savcılık sınavına hazırlanmaya başlamaktadır. Akademisyenler de hakim-savcı yetiştirecek şekilde eğitim vermektedirler. Hal böyle olunca, bu üniversitelerin mezunlarından hakimlik-savcılık sınavında başarı oranı, diğer hukuk fakülteleri mezunlarına oranla daha yüksektir.

Hakimlik – Savcılılık mesleğinin artıları ve eksileri;

-Öncelikle kazanmanız gereken bir sınav engeliniz bulunmaktadır.

-Avukatlığa göre daha saygın bir meslektir.

– Karar mercii olarak adaletin yerini bulmasına vesile olmak size manevi haz verir.

-Hakimlik savcılık maaşınızla orta üstü bir hayat sürmenizi sağlar.

-Emrinize tahsis edilmiş kalem müdürünüz ve katipleriniz olur. İşlerin büyük bir kısmı onlar tarafından hazırlanır.

-Büyük şehirlerde mesleği yapmadan önce uzunca bir süre farklı şehirlerde görev yapmanız gerekir.

-Müvekkil edinmek, müvekkil kahrı çekmek gibi bir sıkıntınız olmaz.

-Bakanlık Müfettişlerince belirli aralıklarla denetlenirsiniz.

Avukatlık mesleğinin artıları ve eksileri ise;

-Hukuk Fakültesinden mezun olup stajı tamamladıktan sonra mesleğe başlayabilirsiniz. Şu an için sınav engeli bulunmamaktadır.

-Bir hakim veya savcının 5 hatta 10 yıllık maaşını tek bir davada kazanabilirsiniz.

– İtibarı, hakimlik-savcılığa oranla daha düşüktür.

-Mesleğin ilk yıllarında işi öğrenene kadar genellikle kıdemli meslektaşlarınız tarafından sömürülürsünüz.

– Hakim- savcılar gibi emrinizde katipleriniz, kalem müdürünüz yoktur. Para kazanmaya başlayana kadar her işinizi bizzat yapmanız gerekir.

– Tayin gibi bir mecburiyetiniz yoktur. Yaşayacağınız, çalışacağınız şehri seçmekte serbestsinizdir.

-(Serbest avukatlar için) müvekkil edinmek ve onlarla iyi geçinmek zorundadırlar. İşinizi ne kadar düzgün yaparsanız o kadar az sıkıntı yaşarsınız. Ancak hiç sıkıntı yaşamamayı hayal etmeyin.Çünkü müvekkil kahrı çekmek, düşündüğünüzden çok daha zordur.)

-Müvekkilinizden başkasına hesap verme yükümlülüğünüz yoktur.

-Çalışma saatleriniz sizin keyfinize kalmıştır.

Her iki mesleği de artılarıyla eksileriyle özetle ifade etmeye çalıştık. Bundan sonrası size kalmış… Sizi sizden iyi kimse tanımaz. Hayattan maddi anlamda büyük beklentileriniz yoksa, saygı görmek istiyorsanız, tayin sizin için sorun değilse, hakimlik- savcılık mesleği sizin için uygun olabilir… Yok ben azimliyim, 80 bin avukat varsa 70 milyon da nüfus var,  tayin işi bana göre değil diyorsanız, o zaman tercihiniz belli…

3
7

9 yorum

 1. Serbest avukatlık tercih ettim çünkü kendi işimin patronu olmayı hedefledim. Çalışma saatlerinin esnekliğini kendime göre ayarlayabiliyorum bu yüzden iş yükümü de yaşantıma göre ayarlıyorum.

 2. Maddi olarak İlk beş sene hakim savcılık daha iyi işe başlar başlamaz Hattı sayılır maaş alınyor hele son zamlardan sonra. Ortalama İlk beş seneden sonra avukatlık mesleği durumu dengeliyor hatta one geçiyor.

 3. Makale güzel ama hakimlik sınavı zor ayrıca mülakat var her isteyen olmuyor zaten

 4. Av. Yılmaz BAYRAK

  Merhabalar;
  Bir kaç hususta farklı düşündüğümü belirtmek isterim. Şöyle ki :
  1- Saygınlık, konum ve cübbe ile olmuyor. Hele de yargıç-savcı sınavlarının iptal edildiği, sözlülere(mülakat) ilişkin topluma yansıyan durumlar, idarenin etkisi, tutuklamalar, toki’den ucuza konut aldıkları şeklinde basına yansıyan olaylar vb. ile “yargıç-savcı’lığın daha saygın olduğu” şeklindeki düşüncenin, benim bulunduğum ortamlarda yerinin olmadığını; bilakis mesleğinde gerçekten başarılı ve dürüstlüğü ile tanınan avukatların çok daha saygın olduğunu gözlemlemekteyim. Hem sizi öyle bir severler ve öyle bir güven kazanırsınız ki, 78 milyonun vekili olur, bakanı vb. olursunuz… bilmem anlatabildim mi… 🙂
  2- Adaleti yerine getirme ve adalet dağıtma arzusu ile mesleği yapan savcı ve yargıçlarda bundan haz alma elbette doğrudur; fakat bugün bu meslekleri seçenlerin çok önemli bir kısmının a) ekonomik güvence, güvenceli bir emeklilik ve sosyal olanaklar, b) iyi bir avukatlık için iyi bir mesleki ve sosyal birikim gerektiğinden henüz bunlara sahip ve hazır olmama gibi nedenlerle yargıçlık ve savcılığın tercih edildiğini unutmamak, görmezden gelmemek gerek.
  Şu karşılaştırmayı yapmakta yarar var: örneğin, son on yılda mesleğinde başarılı kaç avukat mesleğini bırakarak savcılığa-yargıçlığa geçmiştir? Yoksa, meslekte beklenen başarıyı sağlayamayan avukatlar mı savcılık-yargıçlığa yönelmektedir?…
  3- Hep şu “para kazanma” korkusu… Bu doğru değil. İşin bu tarafını nasıl aşacağınızı öğrenmemiş iseniz, bilmiyorsanız, para kazanma umudunuzun günümüz koşullarında umutsuzluğa dönüşme olasılığı giderek yükselmektedir. Mesleğe başladığım ilk ay içinde(ki Mart ayının 10 u idi 🙂 ) büyük bir site yönetiminden birikmiş aidatları vb. tahsil etmem için teklif geldi. Öyle ki, “istediğin yere büronu en güzel şekilde kuralım, yanına sekreter al, veya biz verelim kiran, sekreter maaşın hepsi bize ait, yapacağın takiplerden hem biz yasal ücret ödeyeceğiz hem karşı taraftan alacaksın, ayrıca da aylık danışma ücreti belirle onu da ödeyelim” diye 6 ay peşimi bırakmadılar. yaptığım ön çalışmada 300 den fazla icra dosyası açmakla karşı karşıya kaldım. Ama mesleğe giriş asıl amacım ceza avukatlığı yapmak olduğundan ve o işi üstlendiğimde buna yetişemeyeceğimi düşünerek, sonra mutsuz olacağımı düşünerek kabul etmedim. Benzeri şekilde başka gelen işleri de geri çevirdim, halen de…
  İşbu yazımı paylaşmanız dileğiyle; isterseniz adımı da, e-posta adresimi de paylaşmanızda sakınca yok

 5. Benim torpilim yok.hiç yok.öğretmenim hakim olmak istiyorum.istifa etmem Lazım.çok mu zor bir durum?

 6. Ülkər Yusifova

  İlk başlar için hakim ama sonra inşallah hakim olmak istiyorum 😊 Şimdilik Türkiye’de bursla master okumak fikrindeyim, Paylaşım için çok teşekkürler ☺

 7. Avukatlık mesleği hakimlikten daha itibarsız yazmışsınız; ne kadar ayıp. Siz kendinize saygı duymazsanız insanlar da pek tabiiki duymaz. hakim olsanız da böyledir avukat olsanız da hatta yaz işleri müdürü olsanız da. kaldıki sırf devletin gücü arkanda diye insanların korkuyla karışık saygı duymasından haz almak ne kadar acizce. arkanızda devletin gücü olmadan insanların saygı ve itibar duymasını sağlamak daha haz verici değil midir ? itibarlı dediğiniz hakimler dönemin siyasi havasına göre aldığı kabın şekline göre fikir değiştirmekte, siyasi sebeplerle çoğu zaman tayin edilerek cezalandırılmakta ya da ödüllendirilmektedir. yargıtay hakimliğinden taşra hakimliğine sürülen hakim örnekleri binlerce mevcut. bu halde bu mesleği mı daha itibarlı buluyorsunuz anlamak güç. birçok meslektaşımız insan hakları alanında uzmanlaşmakta yeri geldiğinde maden işçileriyle, hakkı yenen ezilen köylülerle zülme uğramış vatandaşların vekilliği yapmakta bence halk gözünde itibarları çoktan fazlasıyla kazanmışlardır. diğer yandan alanında uzmanlaşmış bu husus maddi yönden de kendisine yansıyan meslektaşlarımız varki itibarlarını tartışmak bile yersizz.
  her mesleğin kendine göre artısı eksisi bir itibarı vardır, lütfen sırf arkasında devlet desteği var diye hakimlik- savcılık mesleğini daha itibarlı görmeyiniz; bayıldığınız devlet gücü yeri gelip sıradan bir memurmuşsacınsa bir hakim savcı meslektaşımızın hayatını kabusa çevirebilir. iyi günler

 8. Avukat Berk Bahadır

  Mesleki itibar sıralaması yapmanız ideolojik veya pratik değerlerinizle orantılı olup, realistik ve objektif bakış açısıyla bakıldığında insanlar o an hukuki yararını hangi mesleki gruptan sağlamış ise lehine hareket eden tarafı sevecektir.
  Bugün birçok hakim ve savcı kararları verirken Avukatlık mesleği yapan kişilerin doktrinde yer bulmuş kitaplarını okuyor, alıntılar yapıyor ve gerekli hallerde Avukatlardan alınan mütalaalar üzerinden karar veriyor. Yargıtayın dahi dikkate aldığı bu görüşleri değerlendirmeye alıcak olur isek itibar konusunda Avukatlık mesleği bir adım öne çıkmış oluyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*