Duruşma salonu kuralları nelerdir?

Bir avukatın ilk bilmesi gereken şeylerdendir duruşma salonu kuralları..

Duruşmaların genellikle saatinde başlamadığını zamanla göreceksiniz. Ancak siz belirtilen saatte duruşma salonu önünde hazır olun. Nadiren de olsa saatinde duruşma sıranız gelir ve hazır olmadığınız için duruşmayı kaçırırsanız, müvekkiliniz trafik vesaire dinlemez, işini takip etmediğinizi düşünür. Bu da müvekkil gözünde itibar kaybetmenize neden olur.

Salona girmeden önce telefonunuzu sessize almayı alışkanlık haline getirin. Duruşma esnasında telefonunuzun çalması, duruşmada dikkati dağıtır ve Hâkimler bu durumdan oldukça rahatsızlık duyarlar.

Cübbenizi duruşma salonuna girmeden önce giymiş olun. Kimi hakimler bunu önemsemezken, kimisi büyük saygısızlık olarak addeder. Hatta öyle ki, kimi duruşma salonlarının kapılarına, “Avukatların, duruşma salonuna girmeden önce cübbelerini giymiş olmaları rica olunur!” diye yazdıran hakimler vardır.

Hakimin ne tepki vereceğini bilemezsiniz. O yüzden siz salona girmeden cübbenizi giyin ki içeride tatsız bir durum yaşanmasın.

Duruşma listesine yazacağınız “Burdayım” veya “Bekletme” anlamına gelen ibare, bazı hakimlerce dikkate alınmadığından, buna pek güvenmeyin. Mübaşire durumu izah etmeniz yetmez, karşı taraf vekili beklemek istemeyebilir. Hakim, dosyayı almak zorunda kalabilir. Eğer aynı adliyede, başka bir mahkemede duruşmanız varsa, bekletme işrareti koymak yerine, listede sizden sonra gelen ve hazır bulunan bir meslektaşınıza rica edip, telefon numaranızı bırakın. Sizden önceki dosyayı duruşma için içeri çağırdıklarında, sizi aramasını rica edin. Meslektaşlar arası dayanışma önemli… Sizden de benzer istekte bulunulduğunda yardımcı olun. Karşı taraf vekili bekletme işareti koymuşsa, çok acil işiniz yoksa, makul süre bekleyin…

Hazırda tanığınız varsa, tanıkları duruşma salonunun içine sokmayın. Dışarıda beklemelerini söyleyin. Duruşma esnasında tanıklarınızın hazır olduğunu ve dinlenmelerini talep ettiğinizi söylerseniz, mahkeme mübaşir vasıtası ile teker teker duruşma salonuna tanıkları çağıracaktır.

Tanık dinlenirken kesinlikle müdahale etmeyin. Tanığın söyleyecekleri bittikten sonra mahkeme size tanık beyanları hakkında bir diyeceğiniz olup olmadığını soracaktır. HMK 152. Maddesi uyarınca tanığa direk soru yöneltmeniz mümkün. Ancak uygulamada bazı hakimler buna izin vermemekteler. ( Bundan ne gibi bir rahatsılık duyduklarını anlamış değiliz. ) Ancak bunu duruşma ortamını gerecek şekilde tartışma konusu yapmanın da mantığı yok. Sorunuzu direk tanığa yöneltin. Hakim müdahale ederse, “tanığa ….. nın sorulmasını talep ediyorum” diyebilirsiniz.

Tanık beyanlarının da zapta doğru geçirildiğinden emin olun. Müvekkiliniz adına hak kaybına sebebiyet vermemek için mahkemeden, tanık beyanları hakkında müvekkil ile görüşüp yazılı beyanda bulunmak için süre isteyebilirsiniz.

Çok elzem olmadıkça, size söz verilmeden konuşmayın.. Hakim ; ” Buyrun avukat bey/hanım” ya da “davacı/davalı vekilinden soruldu” dediğinde beyanlarınızı söyleyin.

Duruşma için çağrıldığınızda yerinize geçip hemen oturmayın. Hakimin sizi oturmaya davet etmesini bekleyin. Oturmaya davet etmezse de ayakta dinleyin. Size söz verildiğinde veya gereği düşünüldü dendiğinde, oturuyor iseniz, ayağa kalkın. Mecburi olmamakla birlikte mahkemeye olan saygı bunu gerektirir.

Tanıklara yemin teklif edildiğinde de ayağa kalkın. Müvekkiliniz yanınızda ise, kuralları bilmediğinden, kendisini de kalkması konusunda uyarın.

Bazı avukatların bu konuda yersiz bir inatla hareket ettiklerini, “Kanunda, kararın açıklanması ve yemin anı hariç, ayağa kalkmam gerektiğine ilişkin bir düzenleme yok diyerek inatlaştıklarını gözlemlemekteyiz. Böyle bir düzenleme olmadığı doğru. Ancak orada bulunma amacınızın, müvekkilin hukuki problemini çözmek olduğunu, hakime kısmen de olsa bazı konularda takdir hakkı verildiğini ve bu şekilde davranarak hakim ile aranızda şahsi husumet doğmasına sebep vermeniz halinde, siz değil belki ama müvekkilinizin zarar görme ihtimali bulunduğunu unutmayın. Yalakalık yapmanızı söylemiyoruz elbette. Ancak saygılı olmak size hiçbir şey kaybettirmeyecektir.

Önünüzdeki ekrandan, zabıt katibince yazılanları takip edin. Öyle zamanlar olur ki, davanın seyrini değiştirecek nitelikte beyanlar, hakim / zabıt katibi tarafından atlanabilir. Bu tür durumlarda uygun bir dille müdahale edip durumun zapta alınmasını sağlayın.

Duruşma sıranızı beklerken, yanınızdakiyle sohbet etmemeye özen gösterin. Hakimler bundan rahatsızlık duyarlar.. Duruşma sırası size geldiğinde de size olan kızgınlıklarından taraflı davranıp taleplerinizi dikkate almayabilirler.

Davalı olduğunuz dosyada, resen takip edilen (müracaata kalmayan dosyalar hariç) davacı vekilinin hazır bulunmadığı, mazeret de sunmadığı durumlarda, istisnai bir durum olmadıkça “Davayı biz de takip etmiyoruz” deyin ki dosya müracaata kalsın.

Uygulamada yeni meslektaşların, davacı hazır olmadığı zamanlarda bile, hakimin, “davayı takip ediyor musunuz?” sorusunu yanlış algılayıp, “Evet takip ediyoruz” dediği sıklıkla görülmektedir. Takip etmediğinizi beyan ederseniz dosya müracaata bırakılacaktır. Müracata bırakılan dosya 1 ay içinde harçsız, 3 ay içinde harçlı olarak yenilenebilir. 3 ay geçtikten sonra mahkemece davanın açılmamış sayılmasına karar verilir ve lehinize vekalet ücretine hükmedilir.

Meslek Kurallarının 21.maddesine göre, avukat duruşmayı terkedemez. Ancak kişisel veya meslek onurunun zorunlu kıldığı hallerde duruşmadan ayrılabilir. Bu durumda avukat derhal barosuna bilgi verecektir. Meslek onurunu zedeleyen, savunma mesleğine yönelmiş saldırılar söz konusu olduğunda da, avukat duruşmayı terkedebilecektir. Saldırıların belli kişileri değil; mesleğin tamamını hedef tutan sataşmalar olması gerekir.

Duruşma salonunda, hakime olduğu kadar karşı taraf vekiline de saygılı davranmayı ihmal etmeyin. Bazı avukatlar, bu saygıyı hak etmeyecek şekilde davranışlar sergileyebilir. Sizi konuşturmamaya, sözünüzü kesmeye çalışabilir. Siz üslubunuzu bozmayın. Tabi sessiz kalarak hakkınızı da yedirmeyin.Bu gibi durumlarda hakimden duruma müdahale etmesini talep edin.

120601cookie-checkDuruşma salonu kuralları nelerdir?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*