Müvekkilde bırakılacak ilk izlenimin avukatlıktaki önemi

Özellikle iş görüşmelerinde, ilk izlenimin önemi, uzmanlara göre azımsanmayacak derecede büyüktür. Serbest çalışan bir avukatın, yeni işler almak için, yeni müvekkillere ihtiyaç duyduğu düşünüldüğünde, avukatın, her bir müvekkilin gözünde özellikle iyi bir ilk izlenim bırakması gerekir.

Avukatlar için olumlu bir ilk izlenim uyandırmanın ilk temel kuralı, şık olmaktır. Yaptığınız iş gereği resmi ortamlarda sıklıkla bulunacağınızdan, sevseniz de sevmeseniz de takım elbise giymeye alışmak zorundasınız.

Bugün ofisteyim, görüşmem de yok diyerek kılık kıyafetinizde özensiz davranmayın. Hiç hesapta olmayan bir işiniz, yeni bir müvekkil görüşmeniz çıkabilir. Böyle bir durumda kıyafetim müsait değil, görüşemem mi diyeceksiniz?

İş sadece takım elbise giymekle bitmiyor. Saçlarınız temiz, traşınız özenli, tırnaklarınız bakımlı olmalı.

Bunlar görsel açıdan iyi bir ilk izlenim için gerekli olanlar. Ancak bunlar yeterli değil. Uykusuzluktan, yorgunluktan şişmiş gözler, solgun, sağlıksız bir yüz, istediğiniz kadar şık olun, karşınızdakinde iyi bir imaj uyandırmayacaktır. O yüzden dinç ve zinde görünmeniz de ayrıca gerek. İnsanlar size işlerini emanet etmeye geliyor. Sizi o halde, kendinize hayrınız yokmuş şekilde görürlerse, size iş falan vermezler…

Kılık kıyafet tamam. Görünüşte de sorun yok farzediyoruz. Gelelim diğer detaylara…

İlk izlenimin oluşması için gereken süre, uzmanlara göre değişmekle birlikte maksimum 30 saniye…

Ofis görüşmesinde ilk izlenim;

Ofisinizin konumu, asistanınızın müvekkili karşılaması, odanızdaki eşyaların kalitesi gibi dış etkenlerin de müvekkilde oluşacak ilk izlenimde payı büyük. Mesleğe yeni başlayan bir avukatın ilk başta bir rezidansta ofisinin olmasını elbette beklemiyoruz. Hatta asistanı dahi olmayabilir. Ancak bunların herbirinin varlığı, bir avukat için müvekkil gözünde artı değerdir.

Görüşme sizin ofisinizde yapılacaksa ve siz ofis dışından gelecekseniz, randevunuza geç kalma ihtimaliniz ortaya çıkarsa, son dakikaya bırakmadan, bunu öncesinden müvekkilinize haber vermelisiniz. İnsanlar bekletilmeyi sevmezler. Saatinde hazır olmaya özen gösterin. Özellikle ilk görüşmede.

Odanıza giren müvekkilleri ayağa kalkarak odanızın kapısında karşılayın. Oturduğunuz yerden buyur etmek, bir ev sahibine asla yakışmaz. Müvekkil adayları çoğu zaman yanlız gelmezler. Dostane bir biçimde ellerini sıkın.

El sıkışırken dikkat etmeniz gereken bazı kurallar da vardır;

Bayanlar el uzatmadan erkekler el uzatmazlar. (Karşınızdaki bayan, erkeklerle el sıkışmaktan hoşlanmıyor veya bunu dini açıdan uygun bulmuyor olabilir)

Bayanların eli, erkeklerinkine oranla daha nazik bir şekilde sıkılmalıdır.

El sıkışırken güç gösterisi yapılmaz. Ancak parmak uçlarıyla değil, elin tamamını kavrayacak şekilde el sıkışmak ve güven verecek şekilde gerektiği kadar sıkmak önemlidir.

El sıkışırken diğer el, cepte olmamalıdır.

El sıkışırken karşınızdakinin gözlerinin içine bakmalı ve tebessüm etmelisiniz. Ancak bu, rahatsız edici bir biçimde olmamalı…

İlk defa bulundukları bir ortamda, ilk defa tanıştıkları bir avukatla resmi bir görüşme yapacakları için, müveklil adayları genellikle tedirgin ve güvensiz olurlar. 

Öncelikle ortamı yumuşatmalı, bulundukları ortamda kendilerini rahat hissetmelerini sağlamalısınız. Odanızda bir başkası varsa, bu pek mümkün olmaz. Özellerini daha rahat paylaşabilmeleri için yanlız ve gürültüsüz bir ortamda olmanız gerekir.

Asistanınıza, telefon gelirse bağlamaması ve görüşmenin önemli olduğunu müvekkil adaylarının yanında söyleyerek, kendilerini önemsediğinizi rahatlıkla hissettirebilirsiniz. Görüşme esnasında cep telefonunuz çalacak olursa cevap da vermeyin ki tavrınız tutarlı olsun.

İş görüşmesine başlamadan önce konuklarınıza ikramda bulunmayı da kesinlikle ihmal etmemelisiniz.

Buraya kadar ilk izlenimin oluşacağı 30 saniyede nasıl davranmanız gerektiğini özetlemeye çalıştık.

Bundan sonrası, etkili bir iş görüşmesinin nasıl yapılması gerektiğine ilişkin makalemizde anlatılacaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*