Avukatlıkta bilgiyi güncel tutmanın önemi

Avukata sormuşlar;

-“Bir daha dünyaya gelsen hangi mesleği yapmak isterdin?”

-“İmamlık” demiş..

-“Neden?” diye sormuşlar

-“Mevzuat hep aynı, hiç değişmiyor…”

Başarılı bir avukat olabilmenin temel kurallarından biri de mesleki bilgiyi güncel tutmaktır.

Hukuk sistemimiz devamlı surette yenilenmekte, kanunlar yürürlükten kaldırılmakta, yerine yenileri gelmektedir. Yüksek mahkemeler, yıllarca vermiş oldukları içtihatlarından dönmekte ve tam aksi yönde kararlar verebilmektedirler.

Hukuk fakültesinden mezun olurken öğrendiği bilgilerini güncellemeyen, mevzuat ve içtihat değişikliklerini takip etmeyen bir avukatın hukuki bilgisinin % 80’i bir süre sonra “çöp” olur. Kalan %20 de Roma Hukuku ve Türk Hukuk Tarihi olacağından, zamanda yolculuk yapmayacaksa, fiili olarak bir işine yaramaz zaten.

Belki de hiçbir meslekte, avukatlıkta olduğu kadar bilgiyi güncel tutabilmek için çaba harcamak gerekmemektedir.

Psikolojide “negatif transfer” olarak adlandırılan kavramı duymuşsunuzdur. Hiç bilmeyen birine bir konuyu öğretmek, geçmişte farklı bilen birine öğretmekten çok daha zordur. Örneğin soldan direksiyonlu araç kullanmayı bilen birine, sağdan direksiyonlu bir araç verdiğinizde, hiç trafiğe çıkmamış birinden daha çok hata yaptığı, kullanmakta zorlandığı gözlemlenmiştir.

Bu yüzden geçmişte öğrendiğiniz fakat geçerliliğini yitirmiş hukuki bilgilerinizin üzerine güncel ve yeni olanı eklediğinizde, “doğrusu hangisiydi?” tereddütü yaşamamak için, sadece okumak yetmez, okuduğunuzu özümsemeniz ve karşılaştırarak benimsemeniz gerekecektir.

Avukatlıkta özgüven elbette ki önemlidir. Ancak özgüven fazlası, avukatları hata yapmaya sevkeder. Bir avukatın, müvekkili ile görüşürken, dava / cevap dilekçesi hazırlarken, şüpheyi elden bırakmaması, bilgisinin güncel olduğunu teyit etmeden paylaşmaması gerekir.

Avukatın, dilekçe hazırlarken bunun için araştırma yapmaya vakti olacaktır. Ancak müvekkille yapacağı iş görüşmesinde, bunun için fırsat bulamayacağı zamanlar da olur.

Bir avukat, bu gibi durumlarda nasıl hareket etmelidir?

Müvekkil görüşmesi öncesi telefonla da olsa ihtilafın özü hakkında bilgi alınırsa, görüşme saatine kadar mevcut yasal düzenlemeler ve içtihatlar hakkında araştırma yapılarak müvekkile karşı daha başarılı bir sunuş gerçekleştirilebilir.

Ancak her zaman bunun için vaktiniz olmayabilir. Örneğin müvekkilinizi ziyarete gittiğinizde, size hukuki probleminden orada bahsedebilir.  Eğer altından kalkabileceğinizi düşündüğünüz bir işse ancak yeterli bilgiye sahip olmadığınızı düşünüyosanız, konuya ilişkin detaya girmeniz, yanlış bilgi vermenize neden olabilir. Eğer müvekkil konuyla ilgili bilgi sahibiyse, bu durum, sizin hukuki bilginizden şüphe duymasına yol açabilir. Bu gibi durumlarda, mahkemede, ispat aracı olarak kullanılabilecek delilleri müvekkilden istediğinizde, çoğu zaman hepsi hazır olmayacaktır. Müvekkile, delilleri toparlayabilmesi için vakit tanıyabilir ve siz de kendinize bu süreçte araştırma yapma ve güncel mevzuata hakim olma fırsatı bulabilirsiniz.

Eğer herşey hazırsa, müvekkil sizden neler yapılabileceği konusunda cevap bekliyorsa, konuyla ilgili derhal cevap vermek yerine, “Mevzuatın ve yargıtay içtihatlarının değişip değişmediğini araştırayım ki temkinli davranıp hata yapmayalım” diyebilirsiniz. Bu size, hem araştırma yapabilmeniz için gerekli zamanı sağlayacak, hem de müvekkil gözünde işini sağlam yapan, temkinli davranan bir avukat izlenimi uyandıracaktır.

Müvekkilden evrak asıllarını alırsanız, sizin araştırma yapacağınız süre içerisinde işin bir başka avukata verilme, kaçma ihtimalini de azaltmış olursunuz.

Bilginizi günceller, yasa değişikliklerini ve içtihatları takip ederseniz, bu sizde hem daha fazla özgüven yaratır. Hem de, gerek müvekkilin, gerekse duruşmada hakimin karşısına daha bilgili, bilinçli bir şekilde çıkarsınız. Bu da, hata yapma ihtimalinizi azaltacağı gibi, hakimin/ icra müdürünün yapacağı hatalara da zamanında müdahale etme şansını size verir.

4301cookie-checkAvukatlıkta bilgiyi güncel tutmanın önemi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*