Hukuk büroları için müvekkil memnuniyeti üzerine tavsiyeler

Hukuk bürolarının, avukatların gelir kaynağı müvekkillerdir. Yeni müvekkiller, çoğu zaman hizmetlerinizden memnun kalan müvekkillerin sizi referans vermesi, işi size yönlendirmesiyle ofise kazandırılır.  O yüzden, mevcut müvekkillere iyi hizmet verilmemesi durumunda, hem mevcut müvekkilden olma, hem de müvekkil referansını kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Çoğu zaman müvekkillerin hukuki bilgisi, aldıkları hizmetin iyi olup olmadığını anlamaya yetmez. Onlar, telefonlara zamanında geri dönüş yapılıp yapılmadığına, duruşmaların ve diğer süreli işlerin zamanında yerine getirilip getirilmediğine bakarlar. Ayrıca kendilerine iyi davranılmasını ve süreç hakkında bilgilendirilmeyi beklerler.

Dosyanın her aşamasında müvekkili bilgilendirmek, bir avukatın müvekkiline karşı en önemli yükümlülüklerindendir. Bunun için, müvekkilin bilgi talep etmesini beklemeden, avukatın iletişim kurarak süreç konusunda müvekkili bilgilendirmesi, olması gerekendir. Takibi tarafınızca yürütülen dava ve icra dosyalarında, aylık raporlamalar yapmak suretiyle tüm müvekkilleri bilgilendirmek, bu iş için en uygun yöntemdir. Ancak tek bir dosyası olan müvekkiller için, dosyada her ay gelişme olmaması durumunda, verilebilecek bir  yeni bir bilgi de bulunmadığından, her duruşma / işlem sonrası bilgi verilmesi, aylık raporlama yapmaktan daha mantıklı olacaktır.

Bazı avukatlar, müvekkillerine, işlerinin çok yoğun olduğunu söylemektedirler. Bizce bu çok da doğru bir yaklaşım değildir. Müvekkile devamlı iş yoğunluğundan bahsetmek, müvekkilde kendi işlerine vakit ayıramayacağınız izlenimi yaratabilir. Her müvekkile,tek müvekkilinizmişcesine hissettirmeli ve ona göre davranmalısınız. Görüşme yaparken sadece o müvekkile ait dosyayı/ dosyaları masanızda tutmanız, gelecek telefonlara cevap vermemeniz, böyle hissettirmenizde faydalı olacaktır.

Müvekkillerinize tutamayacağınız vaadlerde asla bulunmayın. İşin ne kadar süreceğini müvekkil bilmez. Siz de işi alabilmek adına ya da müvekkile hızlı olduğunuzu göstermek adına, fiilen imkansız olan bir sürede işi bitirmeyi vaad ederseniz, iş taahhüt edilen süresinde bitmediğinde mahcup olursunuz. Başarılı insanlar çözüm üretir. Başarısızlar ise mazeret. Gecikme nedenini mazeretlendirmek, sorumluluğu mahkemelere, bilirkişilere, özetle sizin dışınızdaki etkenlere atmak, sonucu değiştirmez. bu anlamda itibar kaybı yaşamamak için, kötü ihtimalleri de değerlendirip, ona göre bir süre aralığı tespit etmenizde fayda var.

Öyle zamanlar olur ki, büronuzdaki sekreterin (modern adıyla asistanın) müvekkile karşı aksi, suratsız duruşu, cevap verişi, aldığı hukuk hizmetinden memnun olan müvekkili bile sizinle çalışmak konusunda isteksiz hale getirebilir.

Sadece işi alan avukatın değil, hukuk bürosunda bulunan tüm çalışanların, müvekkile aynı saygı ve ilgiyi göstermesi gerekir. Bu yüzden eğer varsa çalışanlarınızı, bu konuda müvekkillere nasıl davranmaları, nerede ağırlanacakları, ikram, telefon görüşmeleri,bilgilendirme ve benzeri konularda eğitmeli ve müvekkili bu anlamda memnun hissettirecek ortamı sağlamalısınız.

Müvekkili kaybetmek kolaydır. Asıl zor olan, onu memnun ederek elinizde tutmak ve size yeni müvekkkiller getirebilmesi için referans vermeye ikna edebilmektir. bu işi profesyonelce yapabilenler, meslekte başarılı olanlardır.

4700cookie-checkHukuk büroları için müvekkil memnuniyeti üzerine tavsiyeler

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*