Stajyer avukat nasıl yetiştirilir?

Avukatlık stajının ikinci altı aylık kısmında, meslekte en az 5 yılı doldurmuş kıdemli bir avukat yanında staj yapma mecburiyeti bulunmaktadır.

Altı aylık bu süreçle, stajyer avukatın, pratikte , bir hukuk bürosunda aktif olarak çalışarak mesleğin inceliklerini öğrenebilmesi amaçlanır.

Stajyer avukatların, staj dönemi başka herhangi bir işte çalışmasına yasak getiren yönetmeliklerin asıl amacı da, stajın aktif olarak yapılmasının öneminden ileri gelmektedir.

Elbette ki bir yıllık staj süresi, mesleğin inceliklerini öğrenebilmek için yeterli değildir. Bazı incelikler, mesleği icra ederken bizzat tecrübe edilerek öğrenilecektir. Ancak bazen bizzat tecrübe etmek, avukata ciddi anlamda maliyet doğırabilir. Bu yüzden, staj süresince, en azından elzem olanların öğrenilmesi, bir avukat adayı için oldukça önemlidir.

Uygulamada sıklıkla, bazı stajyer avukatların, staj dönemini boş geçirdiklerini, kendilerini, tanıdık bir kıdemli avukat yanında staj yapıyor gibi gösterdiklerini gözlemlemekteyiz.

Stajyer avukatın, işin önemini kavrayamamış olması mümkün ise de, kıdemli bir avukatın, stajyeri, staj yapmadığı halde  yapmış gibi göstermesi, bir avukat adayına yapılabilecek en büyük kötülüktür.

Bir japon atasözü der ki: ” Usta olabilmek için ustanı yenmelisin ve seni yenecek bir öğrenci yetiştirmelisin”

Stajyer avukatı başarılı ve parmakla gösterilen bir usta avukata çevirmek, aslında düşünüldüğü kadar zor değildir. Çünkü kıdemli avukatlar, genellikle, stajyerlerini, mesleğe hazırlamak yerine, düşük maliyetle etinden sütünden faydalanabileceği ucuz personel gibi görmektedirler. Stajyerinin mesleği öğrenip öğrenmemesi, çoğu avukatın umrumda bile değildir. Avukatın derdi, ayak işlerini yapacak birini ucuza istihdam etmektir. Ne dava dilekçesi yazdırırlar, ne de müvekkille nasıl görüşülüp nasıl vekalet ücreti istenebileceğini öğretirler.

Nasıl ki hayırlı evlat yetiştiren anne babaların amel defterleri öldüklerinde de kapanmayıp, çocuklarının yaptıkları hayırlı işler nedeniyle kendilerine sevap yazılmaya devam ediliyorsa, bir avukatın, iyi ahlak sahibi olarak yetiştireceği stajyer bir avukatın da hukuk sisteminde alacağı yer, meslekte ve hayatta çevresine katacağı artı değer, bizce stajyeri yetiştiren usta avukat için  hayırlı bir evlat gibi, büyük bir gurur kaynağı olacaktır.

Stajyer avukatı, bankaya para yatırmak için, büronun faturalarını yatırmak ve sair ayak işlerini yaptırmak için kullanmak, stajyere yapılabilecek en büyük saygısızlıklardandır.

Bürodaki hukuk kaynaklarını gösterip, ” Kütüphanemiz zengin, dilediğin kadar okuyup faydalanabilirsin” diyerek stajyer avukat yetiştirilmez. Stajyerin niyeti bu olsa, gider kütüphanede çalışır.

Stajyerie, dava dilekçesi  hazırlamak için dosya ve delilleri verip, neler yapabildiği ni görmek, ardından hatalı olan hususlarda gerekli düzeltmeleri yaparak nedenlerini de izah etmek, başlangıç için en doğru yöntemlerden biridir.

Bazı işler, birkaç kez yapılmak suretiyle öğrenilebilecek türdedir. Yüzlerce defa aynı işi stajyere vermek, avukatın işini gördürür ancak stajyere, sınırlı staj süresini bomboş tamamlamasına neden olur. Ancak bazen de stajyer, aynı işi tekrar tekrar yaptığını düşünür ise de, verilen işi her yapışı, kendisine  ayrı bir tecrübe katar. Örneğin 3 kez hacze gidilerek haciz prosedürü öğrenilmez. Stajyer buna sitem edecek gibi olursa,  motivasyonunu kırmamak için bu işin tekrar tekrar yapılma nedeninin kendiaine izah edilmesi faydalı olacaktır.

Fırsat buldukça, özellikle yeni alınan işlerde, stajyer avukata, kendisini işi alan avukat yerine koyup, hukuki vasıflandırmayı yapmasını istemek,  hatalı düşünüyorsa veya bir fikri yoksa, gerekçesiyle çözüm yolunu anlatmak, stajyetin yetişmesinde etkili bir diğer eğitim yöntemidir.

Çanta taşıtmakla avukatlık öğretilmez.  Tabi stajyerin de çanta taşımaktan gocunmaması gerekir. Stajyeri, müvekkil ziyaretlerinde, duruşmalara giderken, ara sıra da olsa yanınıza almalı, yol boyunca da fırsat buldukça mesleğin öneminden, inceliklerindenden, müvekkilden vekalet ücreti istemekten, yeni müvekkil edinmeye, duruşma salonu kurallarından, dilekçe hazırlamaya dair tavsiyelerde bulunmak, stajın çok daha verimli geçmesine ve işini düzgün yapacak yeni bir avukatı mesleğe kazandırmaya vesile olacaktır.

Madem ki avukatlar, tarihte hiçbir zaman köle olmadılar ve köle kullandırmadılar, siz de stajyer avukatlara gerekli saygıyı gösterin ve onları köle yerine koymayın ki daha mesleğe başlamadan meslekten soğumasınlar.

Unutmayın; Saygı görmek istiyorsanız, önce saygı duymanız gerekir. Bu şekilde yetiştirenceğiniz stajyer,  aradan 20 yıl da geçse, size olan vefa borcunuçlarını unutmazlar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*