Hukuk bürosu seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

“Hukuk Bürosu” veya “avukat” yazıp google da aratın ve bir kaç siteyi ziyaret edin. Özellikle sitelerin “çalışma alanları” , “Uzmanlık alanlarımız” kısmını inceleyin…

Avukatların, gayrimenkul hukukundan şirketler hukukuna, ceza hukukundan ticaret hukukuna, aile hukukundan borçlar hukukuna, iş hukukundan icra hukukuna neredeyse her konuda uzman(!) olduklarını göreceksiniz.

Türkiyede’ki 80 bin avukattan, yukarıda saydığım hukuk dallarının hepsinde gerçek anlamda uzman bir tane bile bulamazsınız.  İnsan ömrü, bırakın 10 tanesini, 5 tanesi için bile uzmanlaşmaya yetmez çünkü.

70 yılını hukuka adamış büyük üstad, Ordinaryüs Profesör Sulhi Dönmezer’in bile uzman olduğu hukuk dalı “3”tür.

Tamamen ticari amaçla kurulmuş, daha fazla iş alabilmek adına daha çok müvekkil kitlesine hitap etmeyi amaçlayan bu avukatlar, “her hukuk dalında uzman” yazmaya çekindiklerinden olsa gerek, 10 dalla yetinmektedirler.

Peki bir hukuk bürosunun 10 hukuk dalında birden uzman olma ihtimali yok mudur?

Elbette ki hukuk bürosu olarak vardır. Ancak tek bir avukatın yoktur. Özelikle avukatlık ortaklığı şeklinde çalışan bürolarda, her bir avukat, kendi uzmanlık dalında hizmet verebilir. Her birinin ayrı uzmanlığı olduğunu varsayacak olursak, büronun yada avukatlık ortaklığının 10 dalda birden uzman avukatlık hizmeti vermesi mümkündür.

YeniBelge 31_1

Avukatlık ortaklığı şeklinde çalışmayan, bir patron ve işçi avukatlardan oluşan büroların, istisnaları ayrı tutacak olursak, 10 hukuk dalında birden uzman olma ihtimalleri yine yoktur. Çoğu zaman, tecrübeli ve çok alanda hizmet veriyor imajı uyandırmak adına, meslekteki kıdemi 2-3 yılı geçmeyen her bir avukata, ayrı ayrı hukuk dalları uzmanı etiketi konulur. Ancak etiketlerin içi genellikle boştur. İşçi avukat çalıştıran bürolar, kaliteyi arttırmaktansa, maliyeti azaltmayı ya da aynı maliyete daha fazla avukat çalıştırıp kalabalık olmayı tercih ederler. 10 bin lira maaşla konusunda uzman bir avukat çalıştırmaktansa, 2-3 yıl kıdemli 3 avukat çalıştırmayı yeğlerler.

Müvekkilin, hukuk hizmeti alacağı büroyu / avukatı seçerken, en çok dikkat etmesi gereken şey, işle kimin ilgileneceğidir. Patron avukatlar, iş bağlantılarını yapar ve işi ofise kazandırırlar. Ardından işi, ofisteki işçi avukatlara yaptırırlar. Patron avukatlar, özel dosyalar hariç genellikle dosyalarla ilgilenmezler. Onlar işin pazarlama ve müvekkil memnuniyeti kısmına odaklanırlar. Müvekkil, işin patron avukat tarafından yapılacağını düşünür. Ancak çoğu zaman patron avukat, dosyadan bihaberdir. İhtiyaç olduğu noktada dosyayla ilgilenen avukattan gerekli bilgileri alır ve gerekiyorsa müvekkili, işi bizzat takip ediyormuşçasına bilgilendirirler.

Bu tür bir hukuk bürosuyla çalışacaksanız eğer, yukarıda değindiğimiz gibi, işin kimin tarafından takip edileceğini bilmeli ve bu avukatın işinizin altından kalkabilecek yeterlilikte olduğuna kanaat getirmelisiniz.

Bir hukuk bürosuna iş yağıyor olması, o hukuk bürosunun çok iyi hizmet verdiğinin tek başına göstergesi değildir. Büronun iş getiren siyasi bağlantıları olabilir. Patron avukatın müvekkil çevresi geniş, işin pazarlama yönüne de hakim olması da ihtimal dahilindedir.

Yeni mezun bir avukata,  çok ciddi bir iş emanet etmek, bir müvekkil için çok da akıl karı bir durum değildir. Eğer avukatın kendini geliştirip yetiştirdiğini, iş konusunda bilgisi olduğunu görebiliyorsanız durum başka tabii. Ancak unutmamalıdır ki, bazı davalar, sırf avukatların tecrübesizlikleri nedeniyle kaybedilmektedirler.

Bilginin yaşı yoktur. Bir avukatın, mesleğin başında öğrendiği ve davanın seyrini değiştirebilecek nitelikte bir bilgiyi, diğer avukat, 30 yıllık meslek hayatında öğrenememiş olabilir. Dolayısı ile yaş, başlangıçta müvekkilde tecrübesiz imajı uyandırsa da, kendini yetiştirmeyi başarmış genç bir avukatın, aldığı işin altından başarıyla kalkmaması için hiç bir neden de yoktur.

Çok büyük bir hukuk bürosuna iş vermenin riski de, büyük kazanç elde edecekleri dosyalara öncelik tanıyıp, sizin dosyanızla özel olarak ilgilenmemeleri ihtimalidir. Doğal olarak daha çok kazanacakları işlere odaklanırlar. Duruşma yoğunluğu ve büyük bir dosya ile sizin dosyanızın duruşma günü çakıştığında, mazeret koymayı seçecekleri dosya, tereddüt etmeden sizin dosyanız olacaktır. Elbette bu tüm büyük hukuk büroları için geçerli değildir. Ancak doğası gereği insan, daha çok kazanç sağlayacağı işe öncelik vereceğinden, bu tür bürolar yok denecek kadar azdır.

Sonuç olarak, bir müvekkil için çalışılabilecek en mantıklı hukuk bürosu / avukat, bizce enerjisini yitirecek kadar yaşlanmamış ancak gerekli tecrübe ve birikime sahip avukatlar / avukatlık ortaklıklarıdır.

4170cookie-checkHukuk bürosu seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*