Avukatlıkta meslektaşlar arası dayanışmanın gücü ve önemi

Meslek hayatınızda öyle anlar olur ki, geçmişte benzer bir dava almış ve bizzat tecrübe yaşamış bir meslektaşınızın vereceği küçük ama hayati bir bilgi, size alacağınız işte başarıyı getirebilir.

Avukatların,  fikir alışverişinde olabileceği meslektaşlarının olması, kendileri için her zaman büyük bir avantajdır. Fikir alışverişi yapılacak kişi, sizinle aynı büroda olabileceği gibi, okuldan, adliyede tesadüfen tanıştığınız ve bilgisine güvendiğiniz bir meslektaşınız da pekala olabilir.

Bilgiyi paylaşmak erdemdir. Emin olun hiçbir meslektaşınız, kendisini aradığınızda, bildiği halde size söylememezlik etmez. Hatta kendisini arayıp görüşüne değer verdiğinizi hisseder ve bu durum kendisini onore eder.Ancak unutmamalıdır ki, yoğun iş temposu nedeniyle mesai saatlerinde sizinle rahat konuşamayabilir. Çok elzem olmadıkça, bu tür konuşmaların, mesai saatleri sonrasına bırakılması faydalı olacaktır. Böylelikle hem rahat rahat sohbet etme imkanı bulur, hem meslektaşınızın mesai saatlerinde vaktini almamış olur, hem de sorunuza eğer bilgi sahibiyse kapsamlı bir cevap alabilirsiniz.

Tabi bu durum, nazınızın geçtiği ve samimi olduğunuz meslektaşlarınız için geçerli değildir.

Bilgisine danıştığınız meslektaşınız, benzer bir hukuki meseleyle daha önceden karşılaşmamış olabilir. Ancak siz, izlemeyi düşündüğünüz hukuki yoldan bahsederseniz, bu konuda yanlış mantık yürüttüğünüz konusunda uyarabilir. Bu bile oldukça önemlidir ve sizin doğru şekilde yönlenmenize fayda sağlar.

Sorsanız, herkes iyi ceza avukatıdır, İyi iş veya boşanma avukatıdır. Müvekkil, avukatın gerçekten de o hukuk dalında iyi olup olmadığını, geçmişte daha önce çalışmamışsa bilemez. Ancak avukatlar, meslektaşlarının çalışma prensiplerini, işini hakkıyla yapıp yapmayacaklarını, birbirlerinin uzmanlık alanlarını, avukatları hem karakter hem de iş tecrübesi açısından tanıyor olacaklarından, iş sahiplerine oranla çok daha iyi bilirler.

Uzmanlık alanına girmeyen bir iş geldiğinde, sevdiği, bilgisine, uzmanlığına ve işi gerçekten layıki ile takip edeceğine inandığı meslektaşlarına işi yönlendirmek suretiyle gelir elde etmelerine vesile olabilirler. Böylelikle hem aralarında yapacakları işbölümü vesilesiyle işin tabiri caizse yabancıya gitmesini , hem de iş sahibinin, icraatte sıfır ancak sözde her şeyi becerebilen avukatların eline düşmesini engellerler.

Bazen de bu iş bölümü, iş yoğunluğunda kendisini gösterir. Gelen işi, işlerinin yoğunluğu nedeniyle kabul edemeyecek durumda olan avukat, ya işi bizzat alıp, işe ihtiyaç duyan güvendiği bir meslektaşına verebilir, ya da yukarıdaki şekilde, işi takip edebilecek kapasitede bir meslektaşına yönlendirebilir, böylelikle müvekkile ihtiyaç duyan meslektaşının da maddi sıkıntı çekmesinin bir nebze de olsa önüne geçeçebilir.

Mesleki dayanışmanın bir faydasını da, farklı ilçelerde, farklı şehirlerdeki meslektaşlarınızla dirsek temasında olarak sağlayabilirsiniz. Örneğin şehir dışında görülmesi gereken bir dava /iş  gelmişse, farklı şehirlerden meslektaşlarla arkadaşlıklar kurarak, iş paylaşımı yapabilir, hatta birlikte hareket edebilirsiniz.

Bazen farklı bir şehirde yapılması gereken bir haciz işlemi, tapu işlemi veya duruşmanız olabilir. Böyle durumlarda, uzun ve yorucu yolculuklar yaparak başka bir şehre gitmek yerine o bölgedeki  meslektaşınızdan yardım alarak işlerinizi yürütebilirsiniz.

Türkiye genelindeki avukatların şehir dışındaki duruşma, haciz veya kalem işlerini vekil tayin edebileceği bir meslektaşının yardımı ile yürütebilmesini sağlamak amacı ile kurulmuş internet siteleri mevcuttur. Bu gibi durumlarda, öncelikle işi hakkını vererek takip edebileceğini düşündüğünüz meslektaşlarınızla çalışmanız elbette ki daha doğru olacaktır. Ancak hiç tanıdığınız yoksa, internet üzerinden veya baro levhalarından gerekli araştırmaları yapıp bu iş için uygun bir avukat bulmanız mümkün. Böylelikle hem en değerli şeyiniz olan zamanınızdan tasarruf edersiniz, hem de işleriniz aksamamış olur. Yeterli müvekkil portföyünüz oluşana kadar, diğer meslektaşlarınıza uygun ücreti karşılığı yardımcı olabilir ve bu yolla da ek gelir elde edebilirsiniz.

Ancak unutmamak gerek ki, “Bir işin düzgün yapılmasını istiyorsanız, kendiniz yapın” Eğer aldığınız iş çok önemliyse, dosyada bir duruşma için dahi olsa başka avukata tevkil yetkisi vermeniz, müvekkilinizin hak kaybına sebebiyet verebilecekse, işi bizzat yapmanız yararınıza olacaktır.

Çok fazla teknik bilgi gerektirmeyen, sadece usulen hazır bulunmanızı gerektiren durumlarda, bu yardımlaşmadan faydalanmak, size büyük yarar sağlayacaktır.

6910cookie-checkAvukatlıkta meslektaşlar arası dayanışmanın gücü ve önemi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*