Evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeniyle boşanma dilekçesi örneği -2

 BAKIRKÖY  (      )  AİLE MAHKEMESİ SAYIN HAKİMLİĞİ’NE

 
DAVACI             :…………………. (T.C Kimlik No: ………………………)
ADRES              :
VEKİLİ              :Av. …………..
DAVALI             :…………………….
ADRES              :
KONUSU            : M.K 161/2  vd. maddeleri gereği boşanma talebidir.
AÇIKLAMALAR:

  • Müvekkilim ile davalı, ………… tarihinde evlenmişlerdir. İş bu evlilikten müşterek çocukları bulunmamaktadır. [Ek-1 nüfus kayıt tablosu]
  • Taraflar bir süre yurtdışında birlikte yaşadıktan sonra, müvekkilim vatandaşlık başvurusu yapmaya karar vermiştir. Bunun için 3 yıl ülkeyi terk etmeme kuralı getirilmiş olduğundan, uzun süre ailesini göremeyecek olan müvekkilim, başvuru yapmadan önce ailesini görmek maksadı ile, davalı eşin de muvafakatini alarak 2008 yılı Haziran ayında Türkiye’ye dönmüştür.
  • Davalı taraf, müvekkilimin Türkiye’ye gelmiş olmasını fırsat bilerek evlilik birliğini bitirme konusunda müvekkilimden habersiz yapmış olduğu planları uygulamaya koyulmuş, öncelikle “ Ben sana gel diyene kadar Türkiye’de kal” diyerek müvekkilimin davalı eşinin yanına dönüşünü engellemiştir. Ardından birlikte ikamet ettikleri evi taşımış; “ Gelsen de nerde yaşadığımı bulamazsın boşuna buralara gelme” demiştir. Müvekkilimin kullandığı kredi kartlarının hepsini iptal ettirmiştir.
  • Tatil düşüncesiyle 2 haftalığına Türkiye’ye gelen müvekkilim, yanına yetecek kadar kıyafet almış, diğer tüm eşyalarını geri döneceği düşüncesi ile davalı ile birlikte ikamet ettikleri evde bırakmıştır. Israrlı aramalarına rağmen müvekkilimin telefonlarına cevap vermeyen davalı eşin, bu evlilik birliğini bitirme konusunda kararlı olduğunu sonunda kabul eden müvekkilim, en azından kıyafetlerini alabilmek maksadı ile davalının annesi (kayınvalidesi) ile görüşerek davalıya ulaşmaya çalışmıştır. Davalı müvekkilimin eşyalarını bir kargo şirketine bırakmış, ardından “ Eşyalarını söyle arkadaşlarına sana göndersinler ben kargo şirketine bıraktım” diyerek ücretini ödeyip göndermeye dahi tenezzül etmemiştir. Müvekkilim kendi çabaları ile, arkadaşları vasıtası ile eşyalarını getirtebilmiştir. Yaşanan tüm bu gelişmelerin tanıkları bulunmaktadır.
  • Müvekkilim dört yılı aşkın bir süre, tüm çabalarına rağmen davalı tarafla iletişim kurmayı başaramamıştır. Davalının dört yıl aradan sonra Mart 2012’de Türkiye’ye geldiğini öğrenir öğrenmez, kendisiyle iletişim kurmuş,  maddi manevi hiçbir talebi bulunmadığını, fiilen son bulmuş bu evliliğin resmi olarak da sonlandırılması için birlikte anlaşmalı boşanma teklif etmiş, ancak yaptıkları yüzyüze görüşmede, müvekkilime ağza alınmayacak hakaretler ve onur kırıcı davranışlar sergileyen davalı, “ Kağıt üzerinde evli görünmemizin bana bir zararı yok, ben zaten 4 yıldır bekar ve özgür yaşıyorum, orası senin sorunun beni ilgilendirmez” diyerek uzlaşma taraftarı olmadığını açıkça göstermiştir. Kusurlu olduğu halde, sırf müvekkilimi bundan sonraki hayatında zor duruma düşürmek maksadı ile boşanmaya yanaşmayan davalı ile müvekkil arasındaki tartışma şiddetlenince, davalı bu kez sesini yükselterek küfürler etmeye başlamış, ve ortamdan ayrılmıştır.  Davalının müvekkilime hakaret ve küfür ettiğini, müvekkilimin onurunu kırıcı davranışlar sergilediğine dair tanıklarımız da ayrıca mevcuttur.
  • Davalının tüm bunların yanında, sosyal paylaşım sitelerinde, sadakat yükümlülüğüne aykırılık teşkil edecek şekilde içki masasında sarmaş dolaş bir şekilde başka kadınlarla çektirmiş olduğu fotoğraflar müvekkilce temin edilmiştir. Delil olarak dosyaya sunacağımız fotoğraflar da incelendiğinde, evli bir erkeğin eşinden bir başkası ile bu kadar samimi pozlar vererek fotoğraflar çektirmiş olması, ayrı oldukları dönemde TMK 185. Maddesindeki sadakat yükümlülüğüne aykırı davrandığının da çok açık göstergesidir.
  • Müvekkilim, mevcut evlilikten, davalı eşin kusurlu davranışları neticesi yaşamış olduğu maddi ve manevi zararlarının hiç biri konusunda herhangi bir talebi yoktur. Aynı şekilde nafaka da talep etmemektedir. Müvekkilimin tek talebi, sadece kağıt üzerinde devam eden, fiilen yıllar önce son bulmuş olan bu evliliği resmi olarak da sonlanmasıdır.

HUKUKİ NEDENLER    : MK sair yasal mevzuat
HUKUKİ DELİLLER     : Tanık beyanları sair her türlü hukuki delil.
NETİCE-İ TALEP          :Yukarıda arz ve izah olunan nedenlerle;
                                              1-Tarafların boşanmalarına,
2-Yargılama giderleri ve vekalet ücretinin karşı tarafa tahmiline karar verilmesini vekaleten saygılarımla talep ederim.
 
   Davacı Vekili
                                                                                                                                             Av. ………………….
 

121140cookie-checkEvlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeniyle boşanma dilekçesi örneği -2

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*